Metalul a părăsit cu fruntea sus Cupa României

• Metalul Buzău – Politehnica Iaşi 0-3 (0-1)

Meciul din optimile de finală, împotriva Politehnicii Iaşi, a fost capătul de drum al Metalului în actuala ediţie a Cupei României. Echipa buzoiană şi-a dorit să profite la maximum de această partidă şi să încerce să se ridice la nivelul mult mai valoroasei sale adversare, ocupanta locului 6 în Liga 1.

În startul jocului, Metalul a trecut de două ori pe lângă deschiderea scorului. Mai întâi prin Bardaş (minutul 15), care a ratat de puţin întâlnirea cu balonul centrat din dreapta de Iacob, apoi prin Pădineanu (minutul 16). Iaşiul a revenit în atac şi în minutul 20 a deschis scorul prin Doru Popadiuc. Acelaşi Popadiuc a contribuit şi la golul 2, marcat de Ovidiu Horşia în minutul 50, cu o ­exe­cuţie spectaculoasă, un şut lobat, din colţul stâng al careului, peste portarul Toader. Buzoienii au avut şansa relansării partidei prin Dan Stan, care a şutat în bară, în minutul 67, după care Iaşiul a închis tabela în minutul 82, prin reuşita noului intrat Haţiegan.

0-3 rezultat final, Poli Iaşi merge în sferturile Cupei României, în timp ce Metalul se va întoarce în campionat, unde va încerca să recupereze cât mai repede din terenul pierdut.

Metalul: Toader – R. Oprea, Grăjdan (86 Vişteanu), Şt. Păun, D. Mihai (62 P. Benga) – Bardaş, Ispir, D. Stan, Spătaru – Pădineanu (63 C. Mihalache), A. Iacob. Antrenor: Valentin Stan