Metal preţios! Locul pe podium, păstrat şi după victoria cu Ianca

Metalul Buzău – Viitorul Ianca 3-1 (1-1)

Începută la Bacău, cu Aerostar, cu o etapă în urmă, seria de foc a Metalului din finalul turului (urmează Focşaniul şi Oţelul) a conti­nuat, sâmbătă, cu o dispută împotriva incomodei echipe de la Ianca, Viitorul. Pentru formaţia buzoiană, doar victoria era luată în calcul pentru ca şansele la un loc în play-off să rămână intacte. Vali Stan a început fără formula clasică din atac, Pavel – Iacob, rămaşi pe bancă, şi cu Clătinici şi Costin Petre în avanposturi. În schimb, două piese esenţiale din nou, împreună, în primul 11, stoperul Ştefan Nedelcu şi mijlocaşul şi căpitanul echipei, Costi Ispir.

Doar 11 minute au trecut până la deschiderea scorului, Clătinici răsplătind încrederea care i-a fost acordată prin titularizare cu o reuşită imparabilă. Din păcate, bucuria gazdelor a ţinut doar cinci minute, Coman restabilind egalitatea după un cumul de greşeli în defensiva buzoiană. Partida s-a încins din nou spre finalul primei reprize. Clătinici – singur cu portarul, şut mult peste şi Zamfirescu (44) – lob din marginea careului, puţin pe lângă au trecut pe lângă golul 2, dar la fel de adevărat este şi că, fără reflexul lui Şerban (45), la reluarea cu capul a brăileanului Coman, prima parte se putea încheia rău pentru buzoieni.

La reluare, Costin Petre a rămas afară, iar golgeterul Pavel şi-a reluat locul în atac. După nici un sfert de oră, Andrei i-a pasat minunat lui Zamfirescu, iar execuţia lui Claudiu a readus Metalul în avantaj: 2-1! Şi tot Pavel, busculat în careu, a obţinut un penalty, pe care tot el l-a transformat (73), pentru o victorie indiscutabilă şi pentru un moral de fier înaintea jocului de sâmbăta viitoare, cu un adversar de coşmar: CSM Focşani!

Metalul: R. Şerban – Ceauşu, Şt. Nedelcu, Stănică (84 Mihăeş), G. Bălan (46 Atomei) – Cl. Zamfirescu (89 S. Sava), D. Stan, Tudorică, Ispir – Clătinici (67 A. Iacob), C. Petre (46 A. Pavel). Antrenor: Vali Stan