Mereu a fost greu! Să fi venit timpul revanșei?

• HC Buzău – CSM Focșani, duminică, 19.25, în turneu la Turda

Dacă ar fi o echipă din Liga Națională pe care HC Buzău să poată evita să o întâlnească, atunci cu siguranță CSM Focșani ar fi aceea! Fie au fost confruntări în campionat, fie în Cupa României, niciodată buzoienii nu au avut motive de satisfacție după meciu­rile cu vecinii din Focșani. Cu totul specială a fost partida din tur, disputată în cadrul unui turneu la Sf. Gheorghe, meci care a prins echipa buzoiană într-un moment extrem de delicat, nouă jucători, plus antre­norul Pero Milosevic absentând după ce au fost testați pozitiv! Chiar și așa, conduși de secundul Bogdan Constantin, buzoienii au oferit o replică excelentă și au cedat pe muchie de cuțit, 19-23, după 8-10. Duminică, cele două echipe vor sta din nou față în față, la Turda, în turneul Ligii Naționale care reunește etapele 25-27. Formația din Focșani, care a pierdut în acest sezon nu mai puțin de cinci jocuri la „masa verde”, vine după un turneu la Cluj Napoca unde a avut o etapă de pauză, a cedat în fața Potaissei Turda și le-a învins categoric pe Minaur Baia Mare și CSM Vaslui. O înfrângere cu Turda și o victorie cu Vasluiul sunt trecute și în contul buzoienilor, care au mai fost învinși de Dinamo și au câș­tigat cu CSM Făgăraș. Astfel, după 24 de etape, cele două sunt vecine de clasament, Buzăul cu un punct mai puțin, iar în eventualitatea unei mult așteptate victorii, și cum Steaua are pauză, băieții lui Pero Milosevic ar putea urca până pe locul 6. Partida dintre HC Buzău și CSM Focșani se joacă duminică, 18 aprilie, de la ora 19.25 și poate fi urmărită pe platforma de livestreaming a Federației Române de Handbal, https://tv.frh.ro.