Sport

Memorialul „Cristian Alexandru”, la a 15-a ediție

Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” va găzdui, pe 27 decembrie, Memorialul „Alexandru Cristian”, eveniment organizat de Gheorghe Guiu, fost președinte la Metalul, unul dintre cei mai implicați buzoieni în tot ce înseamnă fotbalul local. Evenimentul care îl evocă pe fostul mare portar buzoian se află deja la cea de-a 15-a ediţie.

Patru echipe buzoiene își vor disputa anul acesta trofeul celei mai longevive competiții amicale juvenile. Este vorba despre L.P.S Buzău, Metalul,  C.S.M Râmnicu Sărat și Viitorul Buzău.

De la eveniment nu vor lipsi nume importante ale fotbalului buzoian, prieteni cu Alexandru Cristian și oameni care au împărțit vestiarul cu regretatul goalkeeper. Dan Tulpan, Costică Stan, Mircea Constantin, Ion Ioniță, Gheorghe Dobre, Dumitru Ghizdeanu, Vasile Lazăr, Sandu Ionescu sau Marin Toma sunt doar câteva nume de rezonanță ale fotbalului local care au confirmat prezența și implicarea la acest turneu juvenil. Se va încerca și organizarea unui meci demonstrativ între foști jucători de la Gloria.

Cristian Alexandru, buzoian get-beget, este portarul care şi-a adus contribuția la ambele promovări ale Gloriei pe prima scenă fotbalistică. A apărat în sezonul ’77-’78, sub bagheta reputatului Ion Ionescu, an în care Gloria reuşea, după un parcurs de excepţie, promovarea în Divizia A. După un periplu de trei ani la Suceava, perioadă în care a absolvit facultatea, Cristian Alexandru revenea la Buzău şi îmbrăca din nou tricoul Gloriei. În sezonul ’83-’84, de data aceasta cu Gheorghe Constantin pe bancă, buzoienii reuşeau cea de-a doua promovare. „Portarul fără mănuşi”, aşa cum îi era supranumele, a fost şi unul dintre mentorii multor tineri care păşeau în vestiarul Gloriei, în acea perioadă. Fostul mare sportiv a fost și nașul de cununie al îndrăgitului om de sport Gheorghe Guiu.

Anul acesta o bună parte din fondurile de premiere va fi asigurată şi cu sprijinul forurilor locale, dar și cu al unor societăți private din Buzău. Cei mai talentaţi copii vor fi răsplătiţi, pe lângă cupe şi diplome, cu echipament sportiv.

Memorialul  „Alexandru Cristian” a avut o singură sincopă, în 2020, an în care a fost imposibil de organizat din cauza pandemiei.

Articole similare