Marșul invincibil al Gloriei, oprit la Suceava

• Metalul, victorie la scor în fața Pașcaniului

Penultima etapă a Ligii a 3-a a adus motive de satisfacție doar pentru una dintre cele trei echipe buzoiene. Metalul a reușit unul dintre scorurile de până acum ale campiona­tului, în timp ce Gloria a sufe­rit, la Suceava, prima înfrângere stagională, iar CSM Rm. Sărat a adăugat un nou eșec la seria neagră care a condamnat-o la retrogradare.

Metalul Buzău – CSM Pașcani 7-2 (3-0)

Metalul și-a intrat în formă tocmai acum, când campionatul se apropie de final. În ultima lor apariție pe terenul sintetic din actuala stagiune, fotbaliștii pregătiți de Vali Stan au surclasat-o pe CSM Pașcani, în fața cărora s-au impus cu unul dintre scorurile de până acum ale campionatului. Câștigă­toarea era cunoscută încă de la pauză, când Metalul conducea cu 3-0 (Răileanu – min. 20, A. Iacob – min. 22 și I. Radu – min. 30).

Buzoienii au mai marcat de încă patru ori în partea secundă, Ionuț Radu realizând „tripla” cu reușitele din minutele 50 și 69, lista marcatorilor fiind completată cu Patrick Benga – min. 74 și Marian Manea – min. 85). Oaspeții au punctat prin Firan, din penalty, în minutul 68, și Zaremba, în ultimul minut de joc. Cu această victorie, Metalul va încheia campionatul pe locul 7.

Foresta Suceava – Gloria Buzău 2-0 (1-0)

Gloria n-a reușit să rămână neînvinsă până la final. Primul eșec stagional a venit la Suceava, chiar în ultimul meci din campionat, astfel că elevii lui George Timiș au ratat șansa de a rămâne singura echipă din primele 3 eșaloane fără nicio înfrângere. Nici Foresta n-a fost cel mai comod adversar, însă nici concentrarea buzoienilor n-a mai fost aceeași la capătul unui sezon epuizant, încheiat cu notă maximă, promovarea în Liga a 2-a!

Sucevenii au deschis ra­pid scorul, încă din minutul 7, prin Robert Martin, și și-au dublat avantajul prin Daniel Bejenar, la cinci minute după pauză. A fost ultimul meci al Gloriei în Liga a 3-a, echipa buzoiană având pauză sâmbăta viitoare, în ultima etapă.

SC Oțelul Galați – CSM Rm. Sărat 2-1 (1-1)

Într-un duel fără miză, la Galați, între fosta pretendentă la promovare Oțelul și deja retrogradata CSM Rm. Sărat, punctele au revenit gazdelor, iar pentru râmniceni aceasta a fost cea de-a 17-a înfrângere stagională!

Oaspeții au deschis scorul prin Bogdan Bălan, în minutul 22, gălățenii egalând prin Cîrjan, nouă minute mai târ­ziu. Golul victoriei Oțelului a fost semnat de Moglan, în minutul 66.