Marina Baboi, sportiva de nota… 10!

Studentă la două mastere în următorii 2 ani

Multiplă campioană și medaliată pe plan sportiv, unde tocmai ce a încheiat un nou sezon de excepție și a rămas în continuare lidera absolută a sprintului românesc, Marina Baboi stră­lucește și în afara pistei de alergare. Marina a absolvit Facultatea de Educație Fi­zică și Sport din cadrul Universității Ovidius din Constanța și a luat licența cu nota 10. Totodată, ea a participat la concursurile de admitere, în cadrul aceleiași facultăți, la două mastere: unul în Educație Fizică și Sport, unde a fost admisă, prima, cu media 10, iar celălalt în Performanță Sportivă, unde a obținut media 9,80. Ultima competiție la care Marina a alergat înainte de intrarea în vacanță a fost Campionatul European U23 de la Tallinn, din Estonia, unde, în cursa de 200 de metri, în doar două zile, a reușit să-și îmbunătățească de nu mai puțin de trei ori recordul personal pe această distanță!