„Lupii“ scapă de baraj

Egal la Suceava, în epilogul unui sezon „subțire”

Emoții până la ultimul fluier al campionatului pentru cei de la HC Buzău. Egalul de la Suceava, rezultat care a convenit ambelor echipe, ne-a permis să răsuflăm ușurați, după ce, în ultimele săptămâni trăiserăm cu emoțiile unui eventual baraj.

HC Buzău 2012 a jucat ultima etapă în deplasare, partida contând pentru borna cu numărul 26 a Ligii Zimbrilor, ultima din stagiunea 2022-2023, împotriva formației CSU din Suceava. Deși la pauză gazdele aveau un avantaj de patru goluri (19 la 14 scor la pauză pentru CSU din Suceava), HC recuperat diferența, reușind să termine partida la egalitate, scor final 30-30. Rezultatul, corelat cu victoria Focșaniului la Vaslui, păstrează în primul eșalon atât Buzăul, cât și Suceava.

Șansele ca echipa locală să fi retrogradat ar fi fost destul de mici, întrucât diferența de valoare este net favorabilă oricărei grupări din Liga Zimbrilor. Totuși, un eventual baraj ar fi însemnat un pas mare în spate față de sezoanele precedente. Aceasta în contextul în care venirea lui Gabriel Armanu oferea speranțe la o clasare mai bună decât locul 7, poziție ocupată doi ani consecutiv, în mandatele lui Pero Milosevic.  Pe final de sezon, „Lupii” au fost în cădere liberă, înregistrând o serie de opt partide consecutive fără victorie în campionat.

Ca un amănunt, Buzăul este pe locul opt, în clasamentul meciurilor din deplasare, contabilizând douăsprezece meciuri în treisprezece partide. Ultima victorie datează, însă, din februarie, atunci când HC se impunea, oarecum surprinzător, cu Steaua.

Meciurile de acasă au reprezentat, se pare, problema „Lupilor”. Cu doar șaisprezece puncte adunate pe teren propriu, echipa lui Gabriel Armanu se situează, într-un top virtual, pe unsprezece, loc de baraj. Pe teren propriu, cea mai recentă victorie a fost obținută pe 25 februarie, cu Oradea, ultima clasată.