Lupi cu sânge rece!

HC se impune dramatic cu Odorheiu Secuiesc

Victorie la limită, în week-end, pentru HC Buzău, într-un meci care se anunța destul de facil, cel puțin la prima vedere. Odorheiu Secuiesc, echipă care s-a întărit serios în pauza de iarnă, a reușit un meci excelent, în compania elevilor lui Gabriel Armanu.

Prima repriză a fost extrem de echilibrată, ambele combatante preluând pe rând conducerea. Niciuna nu a reușit însă desprinderea, cea mai mare diferență înregistrată pe tabelă fiind de două goluri, 4-2 pentru gazde, în debutul meciului. Harghitenii se aflau la conducere în finalul primului act, însă Buzăul a egalat la 16 și a trecut în avantaj chiar înainte de pauză.

Se părea că în partea a doua Buzăul, echipă mai familiarizată cu rigorile Ligii Naționale, va face diferența. Cu Barrros și Glendza piloni de rezistență ai planului de atac, HC a condus cu 22-19, 26-23 și 31 la 27, momente ale meciului în care victoria părea deja adjudecată. Gazdele nu au cedat, însă. Spre deliciul spectatorilor prezenți, harghitenii au înscris de trei ori consecutiv, fără să primească gol, reușind să egaleze la 32, după ce Buzăul fusese în avantaj, 32 la 29.

Buzoienii nu au cedat presiunii, închizând conturile, în ultimele momente ale meciului. A ieșit la rampă Dumitrana. Angajat excelent, în două rânduri de Luka Mitrovic, pivotul de la HC a punctat de două ori, goluri de aur pentru echipa oaspete. Ultima reușită a harghitenilor  a contat doar pentru statistici. La final, un 34 la 33 pentru Lupi, scor care aduce trei puncte mari și care urcă echipa lui Armanu până pe locul 9 în Liga Zimbrilor.

Pentru HC Buzău, principalii marcatori au fost Barros, cu 10 reușite și Glendza, cu 8 goluri.

Etapa viitoare, HC va juca acasă, cu CSM Focșani. Partida se va disputa pe 11 februarie, în Sala Romeo Iamandi.