Lupi cu pedigree! HC Buzău a încheiat cu o victorie primul turneu de sală al Ligii Naţionale

HC Buzău a încheiat cu o victorie primul turneu de sală al noului sezon al Ligii Naţionale. Joi seară, în ultimul meci, contând pentru etapa a 3-a, handbaliştii buzoieni au obţinut o victorie entuziasmantă, ca evoluţie, dar şi ca scor, în faţa Politehnicii Timişoara. După victoria din prima zi, cu Dunărea Călăraşi şi frustarea de miercuri, cu arbitrajul din meciul cu Minaur Baia Mare, buzoienii au intrat în teren motivaţi la maxim. Suspansul a fost cuvântul de ordine al primei reprize. Buzăul nu a început deloc bine. Esteki a marcat primul gol al meciului, Leo Renaud-David a transformat o aruncare de la 7 metri în minutul 6, dar bănăţenii s-au dus la 5-2 în minutul 13. A urmat o perioadă magică, cu 4 goluri consecutive, Dumitrana, Renaud-David – 2 şi Bejinariu, iar HC Buzău a trecut din nou în avantaj, 6-5 (min. 20), pe care nu l-au mai cedat până în finalul primei reprize, cu reuşitele semnate de Esteki, Mironescu, Milosevic şi Dumitrana: 10-8. Nosrati, Esteki şi Milosevic păstrează Buzăul în avantaj şi în startul părţii secunde, în care Timişoara doar a egalat, la 10, la 11 şi la 12. Dar trei reuşite consecutive ale Politehnicii îi aduc pe bănăţeni în avantaj, dar Milosevic, Bejinariu Esteki şi Renaud-David au întors pentru 19-18 (min. 49). Buzăul îşi măreşte constant avantajul şi îşi asigură un final liniştit, Hossu închinzând tabela la 28-22!

-marcatori HC Buzău: Vuk Milosevic – 6 goluri, Allahkaram Esteki (5), Leo Renaud-David (5), Andrei Bejinariu (5), Zamfir Dumitrana (3), Shahoo Nosrati (2), Liviu Mironescu, Călin Hossu