Le băturăm!

Gloria este un pic mai aproape de Europa

Ce era de făcut a fost făcut. Gloria și-a câștigat, joi seară, cele trei puncte în partida cu SCM Universitatea Craiova și rămâne în cărți pentru un loc european. Fetele de la Buzău, atâtea câte mai sunt valide, au făcut spectacol în Sala Romeo Iamandi, înscriind de 40 de ori, spre deliciul celor prezenți la meci.

Buzoiencele au dominat partida de la ultimul până la ultimul fluier, într-o întâlnire lipsită total de suspans. Gloria a avut, la un moment dat  opt goluri avantaj (21-13, min. 27), a dominat copios, iar oaspetele n-au dat niciun moment impresia că pot deregla happy-end-ul din Sala Sporturilor. La pauză, s-a intrat cu un 22-16, scor care liniștea pe toată lumea.

Repriza a doua a fost aproape la fel de lipsită de emoții, oaspetele apropiindu-se, ce-i drept, la două lungimi, 24-22 în minutul 38. A fost doar un foc de paie, ecartul fiind mărit imediat de Fanta Keita și Czeczi. Până la ultimul buzz al tabelei, fetele lui Daniel Anca n-au mai lăsat garda jos, adjudecându-și meciul în aplauzele publicului destul de numeros din Sala Romeo Iamandi. La final, un 40 la 36, scor destul de neobișnuit în Liga Florilor, rezultat care menține echipa locală în cărți, pentru Europa.

De la Gloria, Ilyna și Blazevic au fost cele mai bune, ambele înscriind câte zece goluri. Remarcabil și procentajele excelente ale celor două, 10 din 11 pentru belarusă, respectiv 10 din 10 pentru Valentina Blazevic.

Aproape la fel de important ca victoria cu Craiova, ne ajută și rezultatul dintre Brăila și Bistrița. Ardelencele s-au impus în deplasare, 30 la 29 scor la care Buzăul urcă pe 4, cu 43 de puncte, 3 peste Dunărea. Gloria mai are câteva meciuri extrem de dificile. Iuganu și compania vor juca în deplasare cu Baia Mare și Bistrița, urmând să primească acasă, într-o partidă care se anunță a fi decisivă, pe Brăila. În ultima etapă, la Buzău vine CSM București, deja campioană virtuală a Ligii Florilor.

Buzăul ar putea merge în cupele europene și de pe locul cinci. Cu două condiții: CSM să câștige Cupa României iar Rapid să încheie campionatul pe locul secund, caz în care feroviarele vor primi, foarte probabil, un wild-card pentru Champions League. În această situație, cele două echipe din București ar participa în CL iar ocupantele locurilor 3, 4 și 5, în Cupa EHF. Asta, dacă nu cumva, batem în lemn, Gloria nu va reuși să acumuleze punctele necesare unei clasări în primele cinci echipe ale Ligii Naționale.