La câteva secunde de victorie! Metalul, ocolită de șansă în fața Stelei

• Metalul Buzău – Steaua București 2-2 (0-1)

Dezamăgire maximă în tabără Metalului la finalul partidei cu Steaua București, de sâmbătă după-amiază, de pe terenul sintetic, în ultima etapă a turului Ligii a 3-a. Echipa buzoiană s-a aflat la doar câteva secunde de o mare victorie, prima pe care lidera clasamentului și marea favorită la promovare ar fi suferit-o în acest campionat!

În fața unei formații cu jucători cu experiența primelor două eșaloane – Wallace, Călințaru, Băjenaru, Enceanu, Elek, Chipirliu, Beța, Mihăescu etc, Metalul a dictat ritmul în prima repriză, în care s-au remarcat intervențiile tânărului Răzvan Popescu, în poartă, și ocaziile lui Pavel, Iacob și Zamfirescu. Din păcate, la ultima fază, Steaua a beneficiat eronat de un corner, Manea ajunge să faulteze în careu, iar „militarii” au primit un penalty, transformat de Pacionel: 0-1!

Partea a doua a adus o versiune și mai bună a Metalului! Andrei Pavel a egalat în minutul 64, dintr-o lovitură liberă executată jos, la colț, în stânga lui Bălbărău și tot golgeterul Metalului și-a adus echipa în avantaj după penaltyul transformat în minutul 79, acordat după un fault asupra lui Bardaș. În final, frustrarea a luat locul unei imense satisfacții, Răsdan egalând în minutul 90+5, practic la ultima fază a meciului!

Metalul: R. Popescu – G. Badea, Șt. Nedelcu, Mihăeș, Spătaru – Zamfirescu (90+4 R. Tănase), Piciu, Manea (90+2 S. Sava), An. Badea (60 Bardaș) – A. Iacob, A. Pavel. Antrenor: Vali Stan

Steaua: Bălbărău – Wallace, Beța, Ad. Ilie, Călințaru, Mihăescu, Enceanu, Băjenaru, Pacionel, Chipirliu, Elek. Au mai jucat: Bărbulescu, Neagoe, Răsdan, Morariu, A. Vlad. Antrenor: Daniel Oprița

Astăzi, restanța cu Dinamo 2 în Ștefan cel Mare

Metalul se întoarce din nou pe teren astăzi, când este programată restanța cu Dinamo 2 București. Contând pentru etapa a 9-a și amânată după ce echipa buzoiană s-a confruntat cu cazuri pozitive în lot, partida are loc de la ora 14.00, pe Stadionul „Dinamo”. Sâmbătă, pe sintetic, în ultimul meci din acest an, în prima etapă din retur, Metalul va primi vizita Concordiei Chiajna 2.