Înfrângere cu Brăila

Teoretic, sunt încă șanse pentru locul 4

Rocadă, între Gloria și Brăila, după partida de duminică seară. Dunărea trece pe locul 4, are, în principiu, un program mai ușor și e favorită să rămână în careul de ași al Ligii Florilor.

Meciul de duminică a fost controlat de oaspete, Brăila conducând de la primul până la ultimul fluier. În prima repriză, Gloria, deși încurajată de o sală arhiplină, s-a apropiat doar de trei ori la un gol de Dunărea. În rest, un joc deseori crispat, cu multe ratări, dar și cu două aruncări de la șapte metri ratate în prima repriză. La pauză, realitatea din teren se transpunea și pe tabelă, brăilencele conducând cu cinci goluri, 13 la 8.

În a doua parte, Gloria a început să micșoreze treptat din ecart, oferindu-le fanilor speranța unui final fericit. Cu zece minute înainte de final, buzoiencele mai aveau de recuperat trei goluri, însă din nou, fetele lui Daniel Anca au ratat nepermis de mult. Burlachenko ne-a mai apropiat o dată la două lungimi, cand mai erau trei minute de joc, însă Brăila a reacționat imediat, înscriind prin Balog. Ultimele momente au fost gestionate înțelept de oaspete, prin atacuri duse la limita timpului regulamentar și faulturi repetate la linia de nouă metri. Kanaval a încheiat conturile semnând golul de 21-18, reușita, ultima din meci, a Alinei Czeczi având doar darul de-a primeni statistica. Brăila câștigă și e favorită să termine sezonul în careul de ași, după o partidă ale cărei statistici sunt cât se poate de sugestive: puține goluri din extreme, Iuganu nicio reușită din trei aruncări și, de asemenea, procentaje modeste pentru principalele guri de foc ale Gloriei: Blazevic 5 goluri din 8 aruncări, Ilyina 3 din 8. Nici poarta nu ne-a ajutat cine știe ce, Marta Batinovic reușind șase parade la cele 27 de șuturi ale oaspetelor.

Pigroaicele de la CSM. Pentru a fi sigure de locul cinci, fetele au nevoie de victorie etapa viitoare. Există, de asemenea, speranța că Brăila se va împiedica, tot runda proximă, cu Rapid.este o săptămână, Gloria merge la Mioveni, urmând ca epilogul sezonului să se dispute la Buzău, pe 26 mai, cu T