Începutul și finalul Gloriei, prea puțin pentru o victorie

HC Zalău – SCM Gloria Buzău 27-24 (14-11)

La reluarea campiona­tului, după două săptămâni de pauză cauzată de meciu­rile echipei naționale cu Ungaria și Feroe, Gloria era pregătită să reînnoade șirul victoriilor în Liga Națională. Buzoiencele veneau după trei succese la rând, cu Craiova, Rapid și Bistrița, și îi puseseră gând rău și Zalăului lui Gheorghe Tadici, în partida programată în prologul etapei a 6-a.

Decisă să nu le arate gazdelor niciun moment de slăbiciune, Gloria a intrat hotărâtă pe teren și a preluat din start conducerea, 3-1. Ardelencele au reușit însă rapid să revină în joc și a fost apoi rândul lor să treacă în avantaj, 4-3 (minutul 10), după care n-au mai cedat inițiativa și au început să se distanțeze pe tabelă, 14-10, dar la cabine, după aruncarea Anei Maria Simion, s-a intrat cu un avans de 3 goluri de partea Zalăului, 14-11.

Gloria a pornit apoi foarte slab în partea secundă, permițându-le ga­z­delor să se desprindă la 21-16. Ca prin minune însă, jocul Gloriei avea să se schimbe mult în bine în ultima parte a întâlnirii. Elevele lui Ovidiu Mihăilă au declanșat o spectaculoasă cursă de urmărire, apropiindu-se la un singur gol, 25-24, cu două minute înainte de final. Din păcate, ultimele faze n-au mai fost gestionate așa cum trebuie, Zalăul a forțat, simțind că poate rata victoria și a mai înscris de două ori, scor final 27-24.

Aceasta a fost cea de-a doua înfrângere a Gloriei, după cea de pe terenul vicecampioanei CSM București, echipa buzoiană urmând să evolueze din nou mâine seară, de la ora 18,00, la Sala Sporturilor, împotriva Coronei Brașov.

Marcatoare SCM Gloria Buzău: Ana Maria Popa-Iuganu – 7 goluri, Ana Maria Simion – 6 goluri, Alina Ilie – 3 goluri, Marija Petrovic,  Raluca Petruș și Andreea Rotaru – câte 2 goluri, Alexandra Subțirică și Andreea Taivan – câte 1 gol.