HC Buzău se scufundă tot mai mult!

• HC Buzău – Politehnica Timişoara 22-25 (14-12)

Şi atunci când evoluează bine şi îşi ridică nivelul, HC Buzău nu reuşeşte să câştige. Aşa s-a întâmplat miercuri seară, la Sala Sporturilor, într-un meci din etapa a 10-a a Ligii Naţionale, când echipa buzoiană a întâlnit-o pe Politehnica Timişoara, o formaţie aflată, de asemenea, în suferinţă.

Oaspeţii au început mai bine jocul, dar, după primul sfert de oră, buzoienii au echilibrat disputa şi au trecut în avantaj. Elevii lui Eliodor Voica au condus-o la pauză pe deţinătoarea Cupei României, 14-12, însă timişorenii au preluat conducerea în minutul 48. În minutul 55, scorul era egal 22, însă până la final doar oaspeţii au fost cei care au mai reuşit să înscrie. HC Buzău a rămas în continuare cu 4 puncte şi pe penultimul loc, la egalitate cu CSM Reşiţa, ultima clasată, învinsă miercuri seară, pe teren propriu, de CSM Bucureşti, 21-25.

Pentru handbaliştii buzoieni urmează un meci fără nicio şansă, duminică, 24 noiembrie, pe terenul campioanei Dinamo Bucureşti.

Marcatori HC Buzău: Shahoo Nosrati – 6 goluri, Liviu Mironescu – 5 goluri, Andrei Bejinariu – 5 goluri, Andrei Grasu – 3 goluri, Fabacary Dieme, Zamfir Dumitrana şi George Roşca – câte 1 gol