HC Buzău, a treia victorie în turneul 2 al Ligii Naţionale!

HC Buzău a încheiat cu o victorie cel de-al doilea turneu al Ligii Naţionale de la Sf. Gheorghe. Ultima adversară a băieţilor lui Pero Milosevic, într-un meci ce a contat pentru etapa a 9-a, a fost CSM Vaslui. Ultima experienţă în faţa vasluienilor a fost neplăcută, dacă ne amintim de jocul de la Sala Sporturilor, de la începutul anului, când moldovenii au defilat pur şi simplu contra unei echipe lipsită de reacţie. Dar astăzi a venit ziua revanşei! HC Buzău nu mai seamănă deloc cu formaţia din sezonul trecut, atât cât s-a disputat din el, iar rezultatele de până acum vin să confirme că mutările din această vară au fost exact ceea ce trebuie. Vasluiul şi-a păstrat însă din răutate şi a rămas aceeaşi echipă incomodă, iar primul sfert de oră, chiar dacă a arătat o formaţie buzoiană evident mai bună, a stat sub nota echilibrului. Patru reuşite consecutive ale lui Mironescu, Esteki şi Nosrati (2) au adus prima desprindere semnificativă, 9-5 (19). Vasluiul a luat-o de la capăt, a mai recuperat şi s-a apropiat la un singur gol, dar Nosrati, omul primei reprize, Esteki şi Bejinariu au marcat pentru o diferenţă corectă, dar în niciun caz liniştitoare la pauză: 15-13. Moldovenii au început mai bine partea secundă, au reuşit să şi egaleze, la 17, la 18, la 19 şi la 20, moment în care Dumitrana, cu o „dublă” rapidă şi Esteki au ieşit în prim-plan pentru a reface o diferenţă mai sigură, 23-20 (45). Trei goluri consecutive ale lui Leo Renaud David au menţinut acest avans, după care Vasluiul n-a mai putut. Cu un minut înainte de final reuşitele lui Bejinariu şi Milosevic jr au distanţat Buzăul la 6 goluri, am mai înscris noi un ultim gol prin Dumitrana şi s-a încheiat 33-28, a treia victorie în turneul de la Sf. Gheorghe!

-marcatori HC Buzău: Andrei Bejinariu – 6 goluri, Shahoo Nosrati (6), Zamfir Dumitrana (5), Leo Renaud David (5), Liviu Mironescu (3), Allahkaram Esteki (3), Vuk Milosevic (3), Călin Hossu (2).