HC Buzău a spus adio Cupei României

• CSM Bacău – HC Buzău 28-26 (16-14)

HC Buzău a părăsit Cupa României în urma unei înfrângeri suferite la Bacău, în sferturile de finală ale competiţiei. Victoria obţi­nută cu câteva zile înainte, la Sala Sporturilor în faţa lui CSM Reşiţa îi făcuse pe handbalişti să spere că vor da lovitura la Bacău şi se vor califica, în premieră, în Final Fourul Cupei.

După un început echilibrat, gazdele s-au desprins la 7-3 aproape de jumătatea primei reprize. Buzoienii au revenit şi au egalat la 9 în minutul 20, dar Bacăul a intrat cu două goluri avans la pauză, 16-14. Totul părea să se schimbe după pauză, când băcăuanii au marcat doar două goluri în primele 12 minute, iar elevii lui Eliodor Voica s-au des­prins la trei goluri, 21-18 în minutul 42. Cu o poartă care a funcţionat foarte bine, Bacăul a egalat la 22 în ­mi­nutul 51 şi a preluat conducerea în minutul 54, 24-23. S-a mers aşa până în ultimul minut, când gazdele s-au desprins la două goluri şi au făcut pasul în Final Four.

S-au mai calificat în aceas­tă fază, programată la începutul lunii aprilie a anului viitor, Dinamo Bucureşti, Dobrogea Sud Constanţa şi Politehnica Timişoara.

Marcatori HC Buzău: Liviu Mironescu – 6 goluri, Andrei Grasu – 5 goluri, Alex Tălmaciu – 4 goluri, Andrei Bejinariu, Alexandru Ionescu, Fabacary Dieme – câte 3 goluri, Alin Şania – 2 goluri