Handbalistele Gloriei, pe podiumul Ligii Naționale

• SCM Gloria Buzău – Gloria Bistrița 25-22 (11-10)

O nouă partidă de referință pentru handbalistele Gloriei, care, exceptând-o pe CSM București, n-au iertat pe nimeni în primele cinci etape disputate de la startul campionatului. Sâmbătă, la Sala Sporturilor a venit “bronzul” ediției trecute, Gloria Bistrița, iar jocul se anunța extrem de dificil pentru jucătoarele lui Ovidiu Mihăilă și Romeo Ilie.

De altfel, echipa ardeleană a început mai bine și a condus în primul sfert de oră, dar Gloria a întors rezultatul și a intrat cu avans minim la pauză, 11-10.

Oaspetele au mai condus în primele cinci minute din partea secundă, după care buzoiencele au trecut din nou la conducere, desprinzându-se decisiv, după trei goluri consecutive înscrise între minutele 55 și 56, când scorul a devenit 24-19 și era clar că cele 3 puncte vor rămâne la Buzău! Așa s-a și întâmplat, scor final 25-22, iar cu această victorie, SCM Gloria Buzău a urcat pe podium, după cele două echipe cu punctaj maxim, SCM Rm. Vâlcea și Corona Brașov.

Peste două săptămâni, pe 5 octombrie, Gloria o va întâlni în deplasare pe HC Zalău.

Marcatoare SCM Gloria: Ana Maria Popa-Iuganu – 8 goluri, Maria Gavrilă – 4 goluri, Alexandra Subțirică, Ana Maria Simion și Raluca Petruș – câte 3 goluri, Andreea Rotaru, Andreea Mărginean, Marija Petrovic și Oana Apetrei – câte 1 gol.