Handbalistele Gloriei, încă un pas spre cupele europene

• SCM Gloria Buzău – Rapid Bucureşti 27-24 (15-13)

Oficialii Gloriei n-au ­exa­gerat deloc aşteptându-se la o partidă foarte dificilă în faţa Rapidului, una dintre revelaţiile începutului de an în Liga Naţională. Chiar dacă, în aparenţă, un duel între o echipă de pe podium şi una clasată pe antepenultimul loc pornea din start cu o favorită certă, pe teren lucrurile n-au stat deloc aşa.

Întâmpinând din start o replică dârză din partea adversarelor, Gloria a început mai greu partida şi s-a văzut condusă cu 2-0. Din fericire, echipa buzoiană şi-a revenit rapid şi a pus stăpânire pe joc, fără însă a se desprinde decisiv şi menţinând o oarecare doză de suspans. Elevele lui Ovidiu Mihăilă şi Romeo Ilie au intrat cu un avantaj de două goluri la pauză, 15-13.

Şi după pauză, rapidistele au confirmat începutul bun de an, concretizat inclusiv prin calificarea în sferturile Cupei României în dauna Craiovei, dar şi printr-o victorie în faţa Zalăului în campionat şi au ţinut aproape timp de o jumătate de repriză. Cu Alina Ilie în zi de graţie, marcatoare a 12 goluri (!), Gloria şi-a ridicat brusc nivelul, iar echilibrul s-a rupt în ultimul sfert de oră, când, de la 19-17 în minutul 43, buzoiencele au înscris de cinci ori consecutiv, conducând cu 7 goluri, diferenţă înregistrată în mai multe rânduri (24-17, 25-18, 26-19).

Spre încântarea pu­blicului, finalul a fost unul liniştit pentru gazde, care au învins cu 27-24 şi au urcat pe locul 4, făcând încă un pas către prezenţa într-o cupă europeană. Mâine, de la ora 18.00, echipa buzoiană are parte de o confruntare de foc, în deplasare, cu Gloria Bistriţa.

Marcatoare SCM Gloria: Alina Ilie – 12 goluri, Carmen Stoleru – 4 goluri, Alexandra Subţirică – 3 goluri, Ana Marian Simion – 3 goluri, Marija Petrovic – 2 goluri, Raluca Petruş – 2 goluri, Claudia Condurache – 1 gol