Handbalistele Gloriei, în Final Four-ul Cupei României!

• SCM Gloria Buzău – Minaur Baia Mare 23-20 (8-9)

Performanță fără precedent în handbalul feminin buzoian. Pentru prima dată în istorie, o echipă a Buzăului ajunge în semifinalele Cupei României – Final Four, cum se numește sistemul actual, și, mai mult de atât, este aproape calificată într-o cupă europeană.

Într-un meci disputat la Sala Sporturilor, fără spectatori, handbalistele Gloriei au întâlnit-o pe Minaur Baia Mare, una dintre rivalele din campionat, în sferturile de finală. O partidă care se anunța extrem de echilibrată, sub semnul mizei atât de importante. Gloria a început mai bine partida, cu două goluri marcate de Andreea Rotaru, cea care, cu nouă reușite până la final, avea să își pună amprenta decisivă asupra calificării. Minaur a egalat destul de repede (2-2, minutul 6), dar buzoiencele au revenit și au preluat conducerea, 6-4 în minutul 12 și 8-6 în minutul 18. Oaspetele au egalat din nou, 8-8, în minutul 21, după care a urmat ceva mai rar întâlnit: timp de 8 minute, niciuna dintre echipe n-a reușit să mai marcheze.

Totuși, până la pauză, a mai făcut-o Minaur, o singură dată, care a intrat la cabine cu un avantaj minim, 9-8. Echilibrul se menține și în partea a doua, cu băimerencele în avantaj, 15-14 în minutul 42. Gloria mar­chează de trei ori la rând, după care avansul s-a mărit la patru goluri, 20-16 în minutul 54. Gloria a gestionat perfect finalul, iar calificarea nu mai poate fi ratată: 23-20.

Alături de echipa buzoiană, a mai obținut calificarea în Final Four-ul Cupei României și Rapid București, învingătoare cu 40-32 în deplasare, cu CSU Cluj Napoca. Datele ultimelor două partide din sferturile Cupei României, SCM Rm. Vâlcea – Dunărea Brăila și CSM București – CSM Slatina, nu au fost încă stabilite.

Marcatoare SCM Gloria Buzău: Andreea Rotaru – 9 goluri, Alina Ilie –  5 goluri, Ana Maria Simion – 3 goluri, Alexandra Subțirică, Denisa Șelever și Raluca Petruș – câte 2 goluri.