Gloria, victorie cu emoții, dar avansul la vârful clasamentului a crescut

• Metalul, scor de neprezentare la Focșani

După două meciuri intense, în care a surclasat și Oțelul Galați (5-0), și Știința Miroslava (5-1), Gloria și-a permis să mai ridice puțin piciorul de pe accelerație. Sâmbătă, la revenirea pe stadionul din Crâng, echipa buzoiană a primit replica lui CSM Pașcani, o formație mult schimbată în bine în retur și care a arătat din start că nu venise la Buzău într-o simplă excursie.

Jocul gazdelor s-a legat greu și a fost nevoie de inspirația lui Remus Chipirliu, atacantul care începe să redevină golgeterul din urmă cu câteva sezoane, pentru ca Gloria să des­chidă scorul cu 7 minute înainte de pauză. Din păcate, la o gravă eroare a portarului Gurău, oaspeții au restabilit egalitatea prin Keszeg, 1-1 scor înainte de intrarea la vestiare. Același Chipirliu, imediat după startul reprizei a doua (minutul 50) a readus Gloria în avantaj și, cum până la final tabela avea să rămână nemodificată, elevii lui George Timiș și-au mai adăugat alte 3 puncte în clasament.

Mai mult decât atât, distanța față de SC Oțelul a ajuns acum la 10 puncte, după ce gălățenii abia au smuls un rezultat de ega­litate (3-3), în deplasarea de la Dorohoi, cu FC Botoșani 2.

Metalul n-a contat la Focșani

O nouă deplasare, un nou eșec suferit de Metalul de la începutul returului. După o evoluție extrem de slabă, echipa buzoiană a cedat cu scorul de 0-3 pe terenul lui CSM Focșani.

Vrâncenii au deschis rapid scorul, în minutul 11, printr-un penalty transformat de Remus Popa după un fault în careu comis de Crețu, și-au dublat avantajul prin Mădălin Predoiu, în minutul 66, iar Andrei Paizan a pus capăt meciului în ­mi­nutul 79, lăsând Metalul fără niciun punct și fără niciun gol marcat în cele trei deplasări de când s-a reluat campionatul.