Gloria, şi matematic în Liga a 2-a!

Gloria Buzău este prima echipă din eşalonul al treilea care şi-a asigurat, şi matematic, promovarea în Liga a 2-a!

Fotbaliştii buzoieni au remizat vineri, scor 0-0, pe terenul ocupantei locului secund, Bucovina Rădăuţi, şi, cu cinci etape înainte de finalul campionatului, au un avans de 16 puncte la vârful clasamentului.

Într-un alt meci al etapei a 25-a din Seria I a Ligii a 3-a, pe terenul sintetic, Metalul a învins-o cu 1-0 pe CSM Rm. Sărat, printr-un gol marcat de atacantul Ionuţ Radu, în minutul 10. Din minutul 15, gazdele au evoluat cu un jucător în minus, portarul Silviu Creţu fiind eliminat. După această victorie, Metalul a urcat pe locul 8, cu 32 de puncte, în timp ce echipa râmniceană, a rămas pe penultimul loc, cu 15 puncte, diminuându-şi şi mai mult şansele de a evita retrogradarea.