Gloria, scorul etapei la Darabani

• Remize pentru Metalul și Rm. Sărat

Gloria și-a continuat și la Darabani, în etapa intermediară de miercuri seară, marșul triumfal spre Liga a 2-a. Ultima clasată, Sănătatea, n-a putut opune niciun fel de rezistență unei echipe buzoiene care s-a dezlănțuit după pauză, când în rol și-a intrat golgeterul Remus Chipirliu, autor a trei goluri.

La pauză a fost doar 2-0 pentru elevii lui George Timiș, prin golurile marcate de Cristian Danci (minutul 28) și Moussa Konate (minutul 38). S-a terminat 6-0 după ultima reușită a meciului, care i-a aparținut lui Florin Cazan (min. 88). Tot miercuri, la Galați, într-o partidă al cărei rezultat nu mai contează în lupta pentru promovare, Oțelul a cedat surprinzător, 0-1, în fața modestei Șomuz Fălticeni și are acum 13 puncte mai puțin decât formația din Crâng.

Sâmbătă, de la ora 17,00, în următoarea etapă, Gloria întâlnește pe teren propriu pe CSM Ceahlăul Piatra Neamț.

Metalul Buzău – Foresta Suceava 1-1 (0-0)

După trei victorii în tot atâtea partide în meciurile susținute pe teren propriu, Metalul a trebuit să se mulțumească doar cu un punct în întâlnirea cu Foresta Suceava. Și acela obținut norocos, la ultima fază a jocului, când Constantin Ispir a egalat dintr-o lovitură de la 11 metri.

Rămași cu un om mai puțin pe teren încă din minutul 10, după eliminarea lui Vremea, din postură de ultim apărător, Foresta a avut mai mult inițiativa și a deschis scorul în ­mi­nutul 69 prin Robert Martin.

CSM Rm. Sărat – Ceahlăul Piatra Neamț 2-2 (1-0)

La fel ca Metalul, și CSM Rm. Sărat a salvat un punct în prelungirile partidei cu CSM Ceahlăul Piatra Neamț, în urma unui penalty transformat de Gabriel Bobe.

Râmnicenii au condus la pauză prin reușita lui Valentin Lungoci din minutul 15, însă nemțenii au întors rezultatul după pauză, după golurile lui Pîntea (min. 52) și Oteliță (min. 80). Un punct care nu ajută foarte mult gruparea râmniceană, rămasă în continuare pe loc retrogradabil, penultimul.