Gloria mai și câștigă. Victorie zdrobitoare la Slatina

CSM Slatina – Gloria Buzău 23-30 (11-16)

După două înfrângeri la rând, la Cisnădie și la Sala Sporturilor, în fața Dunării Brăila, Gloria are motive să zâmbească din nou. Într-un meci disputat în devans, marți seară, în etapa a 9-a a Ligii Naționale de handbal feminin, fetele lui Aurelian Roșca s-au impus la scor, 30-23 (16-11) pe terenul celor de la CSM Slatina. Este adevărat, și adversara a permis această diferență. Dacă Cisnădie și Brăila sunt echipe din prima li­nie a Ligii Naționale, Slatina se zbate undeva în zona retrogradării. A rezultat o victorie facilă a buzoiencelor care, cu excepția primelor patru minute, s-au aflat tot timpul la condu­cere, cu un maxim de 10 goluri între minutele 38 și 42 (22-12, 23-13). Succes important nu numai în economia clasamentului, unde Gloria a urcat pe locul 6 în       ierarhia intermediară, dar și pentru moral, înaintea meciului tur de duminică, din deplasare, cu vicecampioana Norvegiei, Storhamar, din play-off-ul Ligii Europene.

CSM Slatina: Timoșen­kova, Nagy – 1 gol, Pașca – Necula (7), Cârligeanu (4), Ostase (4), Popescu (2), Olaru (2), Chitacu (1), Coman (1), Matea (1), Fulgoi, Vasiliu, Crețu, Gheorghe. Antrenor: Victorina Bora

Gloria: Nenezic, Batinovic – Czeczi – 10 goluri, Zamfirescu (7), Petrovic (3), Savu (2), Petruș (2), Subțirică (1), Simion (1), Munteanu (1), Shteriova (1), Harabagiu (1), Condurache (1), Stoleru, Vasileuskaya, Samson. Antrenor: Aurelian Roșca

,,A fost un joc foarte disputat în prima repriză, ne bucurăm pentru victoria pe care echipa noastră a realizat-o, este o victorie de moral înaintea meciurilor din cupele europene. Veneam după două înfrângeri și un egal și ne bucurăm că am simțit iarăși gustul victoriei. Felicit echipa gazdă pentru modul admirabil în care s-a bătut, poate că a fost un plus de experiență din partea noastră și asta a făcut diferența”, a declarat, la finalul meciului de la Slatina, antrenorul Gloriei, Aurelian Roșca. ,,Diferența a fost mult prea mare, și valoric, și numeric. Schimbau ca la hochei, ies șase, intră șase, și noi am jucat în a doua parte cu copii născuți în 2002-2003, probabil că asta este marele câștig al jocului de astăzi (n.r. marți). Din fericire, ne-am luat punctele la Deva. Obiectivul nostru este diferit față de obiectivul Buzăului. Păcat că nu au reușit să țină ritmul și mă gândesc că dacă lucrurile continuau așa cum au început, lucrurile puteau arăta diferit”, a spus și antrenoarea de la CSM Slatina, Victorina Bora.

În afara meciului de la Slatina, în devans din etapa a 9-a a Ligii Naționale s-au mai disputat partidele Dunărea Brăila – CSM București 27-25 și Măgura Cisnădie – SCM Craiova 30-28. Restul etapei e programat sâmbătă, 20 noiembrie. Pentru Gloria, jocul de la Slatina a fost ultimul din acest an în campionat, Liga Națională urmând să se întrerupă până pe 8 ianuarie 2022. Echipa buzoiană va avea însă o dublă de foc cu vicecampioana Norvegiei, Storhamar (14 și 21 noiembrie), pentru un loc în grupele Ligii Europa.