Gloria, între relaxarea din Cupă și nebunia din campionat

Gloria își continuă cursa pentru apărarea trofeului, după ce a reușit o calificare facilă în sferturile de finală ale Cupei României. Într-un meci din optimi, disputat miercuri seară, pe terenul divizionarei secunde Corona Brașov, echipa buzoiană s-a impus la pas, 43-34 (19-15). După cum o arată și scorul, a fost un adevărat festival ofensiv, cu nu mai puțin de 77 de goluri, staff-ul buzoian punându-și, pe bună dreptate, întrebarea dacă trebuie să se bucure pentru cele 43 de goluri marcate, sau să se îngrijoreze pentru cele 34 primite din partea unei divizionare secunde? Tragerea la sorți a partidelor din sferturile de finală va avea loc pe 4 aprilie, la sediul FRH.

CORONA: Diaconu, Ugran – 2 goluri, Rădoi – Moraru (8), Vacariu (6), Lăcătuș (4), Voica (3), Dumitrașcu (3), Bărăbaș (2), Darie (2), Vizitiu (2), Bitay (1), Ordog (1), Soreanu, Golanu, Iordachi. Antrenor: Alin Bondar

GLORIA: Mîrcă-Olariu, Nenezic – Harabagiu 11 – goluri, Condurache (6), Petrovic (6), Simion (5), Moroianu (5), Stoleru (4), Czeczi (4), Munteanu (1), Vălean (1), Subțirică, Samson. Antrenor: Adrian Chiruț

Super meciul CSM București – Gloria, duminică, pe TVR 1

Odată asigurată calificarea în sferturile Cupei, fără prea mari eforturi, Gloria își concentrează atenția în campionat, unde a coborât deja pe locul 6. Fetele lui Adrian Chiruț o vor întâlni pe CSM București duminică, de la ora 15.30, în Sala Polivalentă din Capitală, partidă ce va fi transmisă în direct pe TVR 1. O misiune și o deplasare, poate cele mai grele din tot sezonul, împotriva unor bucureștence care sunt într-o formă impresionantă: au dat de pământ cu Vâlcea (32-19) și cu Deva (20-30), iar miercuri, în Cupă, au spulberat Brăila chiar la ea acasă, 30-18! Din păcate, și cu probleme importante de lot, Gloria păstrează, totuși, și câteva avantaje morale: în tur, la Sala Sporturilor, CSM a plecat neînvinsă după o reușită controversată a Cristinei Neagu în ultima secundă, iar vara trecută a cucerit Cupa și Supercupa după o finală în care nu le-a lăsat nicio șansă adversarelor.