Gloria, egala campioanei SCM Rm. Vâlcea!

• SCM Gloria Buzău – SCM Rm. Vâlcea 26-26 (12-14)

Handbalistele Gloriei au început noul an cu cel mai greu meci posibil. Duminică, într-o Sală a Sporturilor arhiplină, elevele lui Ovidiu Mihăilă și Romeo Ilie au înfruntat campioana SCM Rm. Vâlcea, într-o partidă restantă din etapa a 10-a a Ligii Naționale.

Meciul a fost precedat de un adevărat război al nervilor între cele două tabere, al cărui subiect a fost data disputării, până la urmă fiind stabilită ziua de duminică, adică doar cu 48 de ore înaintea jocului cu CSM Slatina. Pe teren, spectacolul a fost total, oferit de jucătoarele ambelor tabere, la gazde evoluând șase dintre campioanele Vâlcei din sezonul trecut, iar la oltence trei dintre vicecampioanele mondiale.

Prima repriză s-a jucat la intensitate maximă, cu acțiuni în viteză, răsturnări de scor și o echipă buzoiană motivată la maxim în fața campioanei. Vâlcea a început mai bine și a condus în primele 9 minute, dar Buzăul a revenit, recuperând mingi în apărare și înscriind pe contraatac, iar în minutul 12 buzoiencele conduceau cu 6-4. Campioana a revenit în avantaj în minutul 20, 8-7, după golul reușit de Elghaoui, însă au urmat trei goluri consecutive ale Gloriei.

Oaspetele au preluat din nou conducerea în ­mi­nutul 27, 12-11, scor la care Blazek a apărat de două ori consecutiv în situație de 1 la 1 cu Elghaoui, dar Vâlcea a intrat la pauză cu două goluri avans, 14-12. Tot oltencele au început mai bine și partea secundă, iar Vâlcea s-a desprins la 16-12 în minutul 33. Au urmat două goluri consecutive înscrise de gazde, care s-au apropiat la un gol în minutul 40, 17-18, după reușita Andreei Rotaru. ­Internațio­nala Gloriei, Ana Maria Iuganu a egalat la 21 cu un sfert de oră înainte de final, cele două echipe au mers apoi umăr la umăr, iar Raluca Petruș le-a adus din nou pe buzoience în avantaj în minutul 55, 25-24. Norgaard a readus echipa campioană la conducere în minutul 59, 26-25, după care Subțirică a egalat și la intrarea în ultimul minut scorul era egal, rezultat care s-a păstrat până la final, 26-26.

Presărat, din păcate, și cu destule erori de arbitraj pro Vâlcea, meciul a adus câte un punct ambelor echipe, iar lupta la vârful clasamentului devine tot mai interesantă.

Marcatoare SCM Gloria: Andreea Rotaru, Raluca Petruș, Ana Maria Iuganu – câte 5 goluri, Alexandra Subțirică – 4 goluri, Alina Ilie – 4 goluri, Oana Apetrei – 2 goluri, Carmen Stoleru – 1 gol

Astăzi, de la ora 17.00: SCM Gloria – CSM Slatina

Turul de forță al începutului de an continuă în această după-amiază, când, tot la Sala Sporturilor, de la ora 17.00, într-un meci contând pentru etapa a 12-a a Ligii Naționale, penultima a turului, Gloria o întâlnește pe CSM Slatina.