Gloria, echipa contrastelor! Ce pierde acasă, câștigă în deplasare!

Înfrângere în Crâng, victorie în deplasare! Este scenariul atipic pe care Gloria îl urmează de câteva etape, plus întâlnirea din Cupa României, de la Însurăței, cu Dacia Brăila, și de la care nu s-a abătut nici sâmbătă, în Oltenia.

Partida cu CSM Slatina venea după un nou eșec pe teren propriu, în restanța cu Csikszereda Miercurea Ciuc, și găsea echipa buzoiană într-o stare de spirit nu foarte bună. Tot cu secundul Robert Panduru pe bancă și fără căpitanul Ghinga și fundașul Perju în teren și cu un debutant absolut în poartă, puștiul Rareș Șerban, Gloria a fost formația care a condus jocul, și pe fondul unei evoluții palide a gazdelor.

Declicul s-a produs imediat după pauză, după ce Tucaliuc a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri: 0-1 (47)! O primă reacție mai consistentă a oltenilor a venit abia în minutul 65, când Ianis Stoica a reluat peste poartă, din careul mic.

Gloria a încheiat conturile în minutul 77, odată cu golul reușit de Gabriel Nedelea cu un șut din interiorul careului. Gloria va disputa pe teren propriu următoarele două partide. Mâine, de la ora 14.00, este programată restanța cu Viitorul Tg. Jiu, iar sâmbătă, de la 11.00, formația buzoiană va primi vizita celor de la Fotbal Comuna Recea.

CSM Slatina: N. Grecu – C. Radu, Cotigă (70 Motroc), M. Manea, Pisăru (46 V. ­Gheo­rghe), Ov. Popescu (46 Rogoveanu), D. Toma (87 M. Grigore), D. Oprescu, Doman, Demici, Vlada (46 I. Stoica). Antrenor: Mihai Ianovschi.

Gloria Buzău: R. Șerban – Pîrvulescu, M. Ioniță, Balgiu, C. Toma, Gh. Anton, Pațurcă, Piftor (50 Iurcu), C. Petre, Tucaliuc, Chică-Roșă (50 C. Stoica). Antrenor secund: Robert Panduru

Au marcat: Tucaliuc 47; Nedelea 75

Arbitru: Bogdan Dumitrache (București)