Genul programului: THRILLER! HC BUZĂU – CSM FĂGĂRAŞ 29-28 (18-12), în meciul 2 al turneului de la Sf. Gheorghe

HC Buzău se joacă cu inimile suporterilor! După remiza obţinută, ieri, în ultima secundă, în faţa Stelei, buzoienii au pus în scenă un nou thriller şi astăzi, împotriva celor de la CSM Făgăraş, în al doilea meci din turneul 2 al Ligii Naţionale de la Sf. Gheorghe. Şi cât de bine începuse partida! 3-0 s-a făcut rapid, după reuşitele succesive ale lui Milosevic jr, Esteki şi Dumitrana, pentru ca, la jumătatea primei reprize, Buzăul să aibă un avantaj de 6 goluri, 12-6 (minutul 16). Trei goluri ale ardelenilor i-a apropiat la 12-9, însă Dumitrana, excelent în jocul de astăzi a marcat de două ori la rând, urmat de Renaud-David şi era destul de bine, 15-10, cu 7 minute înainte de final. N-au mai fost emoţii până la pauză, Făgăraşul a mai marcat de două ori, dar Renaud-David, Dumitrana şi Esteki au asigurat o diferenţă pe care puţini ar fi anticipat-o după primele 30 de minute: 18-12! Buzoienii au avut chiar şi 7 goluri avans, 19-12 (32) şi 24-17 (41), apoi meciul s-a dus spre un scenariu horror! Într-un interval de şapte minute, un lockdown total în tabăra noastră, în care nu am înscris niciun gol, a făcut ca Făgăraşiul să se apropie la un singur gol, 25-24 (50)! S-a mers apoi, oarecum, cap la cap, însă, cu două minute înainte de final, ardelenii au egalat: 28-28! Cineva, acolo sus, nu i-a lăsat la greu nici acum pe băieţii lui Pero Milosevici, iar Dumitrana a marcat golul unei victorii de care Buzăul părea atât de sigură cum n-a mai fost de mult timp!

-marcatori: Zamfir Dumitrana (7 goluri), Vuk Milosevic (6), Leo Renaud-David (5), Allahkaram Esteki (4), Shahoo Nosrati (3), Andrei Bejinariu (2), Liviu Mironescu, Călin Hossu

*Marţi, zi de pauză pentru HC Buzău în turneul de la Sf. Gheorghe. Următorul meci, miercuri, de la 16.30, în direct pe TVR 2, şocul cu Dinamo Bucureşti!

*Luni, în primele meciuri de la Sf. Gheorghe, contând pentru etapa a 5-a: Politehnica Timişoara – CSM Botoşani 10-0 („masa verde”), Potaissa Turda – CSU Suceava 34-24