Galop de sănătate cu Galați, surpriză neplăcută cu Brașovul

Un 30 la 16 care nu are nevoie de absolut niciun comentariu, la mijlocul săptămânii trecute, acasă, cu CSM Galați. Partida a fost una la discreția fetelor din Buzău și a consemnat primul meci de pregătire acasă, în Sala Sporturilor Romeo Iamandi.

Joi, însă, scenariul nu s-a mai repetat, întrucât fetele lui Daniel Anca au pierdut, tot acasă, cu nou promovata Corona Brașov, după o partidă în care au condus la pauză, 12 la 8, însă au capotat, cumva, în mitanul secund, interval de timp în care au marcat doar de nouă ori. În cele din urmă, un 21-26 care ridică destule semne de întrebare, mai ales că, în prima partidă oficială, întâlnim Dunărea Brăila, o adevărată „bestia nera” pentru fanii handbalului buzoian, echipă care și-a adjudecat ultimele cinci întâlniri directe.

În mod cert, nici rezultatul, nici evoluția fetelor din a doua repriză cu Brașovul nu constituie un barometru al valorii acestora. Cel mai probabil, deși evoluau în fața propriilor suporteri, sportivele au mai luat piciorul de pe accelerație, dat fiind caracterul amical al întâlnirii. Poate, pe undeva, întâmplarea va avea consecințe pozitive, dându-le posibilitatea celor din staff-ul tehnic să regleze anumite aspecte ale jocului.

Gloria a avut, de asemenea, o evoluție foarte bună în prima parte a meciului cu CSM, interval de timp în care elevele lui Daniel Anca au jucat de la egal la egal cu supervedetele de la București. În a doua repriză, la fel ca în partida cu Brașovul, jocul Buzăului n-a mai fost același.

De remarcat și revenirea în Sala Romeo Iamandi a buzoiencei Alexandra Dumitrașcu, sportivă formată pe plan local și aplaudată de spectatorii prezenți la meci. Tânăra a evoluat circa 25 de minute, reușind să înscrie de patru ori.