Gabriel Burtănete, sărituri de aur la Cupa Mondială!

Gimnastul buzoian Gabriel Burtănete, fost sportiv la Clubul Sportiv Şcolar şi SCM Gloria (până în momentul desfiinţării secţiei), legitimat în prezent la Steaua Bucureşti, a câştigat concursul de sărituri din cadrul Cupei Mondiale de gimnastică artistică de la Varna, din Bulgaria.

Gabriel a cucerit medalia de aur cu o medie de 14,400, după 14,650 la prima săritură şi 14,150 la a doua. Burtănete a fost urmat în clasament de americanul Taylor Burkhart, cu 14,350, şi de britanicul Courtney Tulloch, 14,250. Gimnastul buzoian s-a mai calificat şi în finala de la paralele, unde a terminat pe locul 7, cu 12,600 puncte. „Medalii (n.r. plus bronzul Ioanei Stăciulescu de la paralele) care aduc încredere la un concurs de nivelul 2 din Cupele Mondiale la Gimnastică şi care arată cât mai e de muncit pentru a reajunge în topul gimnasticii! Aur la sărituri pentru Gabriel Burtănete, cu două evoluţii bune la execuţie. Dacă dificultatea săriturii a doua creşte, Gabi are şanse la acest aparat. Bravoo, Gabi! Comparaţia cu Drăgulescu e onorantă, dar mai e mult până la performanţele lui Marian”, a comentat la final, pe Facebook, jurnalista Alina Alexoi, membru în echipa de comunicare a COSR. La Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Varna au participat peste 100 de sportivi din 28 de ţări. România a fost reprezentată de Ioana Stănciulescu (paralele şi bârnă), Antonia Duţă (sărituri, paralele, bârnă şi sol), Gabriel Burtănete (sol, sărituri, paralele), Răzvan Marc (cal, inele, bară) şi Roland Modoianu (cal, inele, bară) şi de antrenorii Cristian Moldovan, Marius Berbecar şi Remus Jivan.