Frisoane pe caniculă. Slobozia a câştigat amicalul din Crâng

Alt adversar, alt deznodământ în cel de-al doilea amical al verii pentru Gloria Buzău. După ce sâmbătă, la Rm. Sărat, s-a distrat şi a făcut scor pe seama divizionarei a 4-a Voinţa Lanurile, de care a trecut cu 8-1, ieri, în Crâng, împotriva uneia dintre rivalele din play-off în viitorul sezon, Unirea Slobozia, fotbaliştii buzoieni n-au mai găsit drumul spre poartă şi au părăsit terenul învinşi. A fost 2-0 pentru ialomiţeni, ambele goluri ale trupei preluate în această vară de Costel Enache fiind marcate în prima repriză de Constantin Toma şi Vlad Prejmerean.

Gloria, repriza I: Relu Stoian – Bogdan Oteliţă, Daniel Vîrtej, Kamil Wiktorski, Robert Sălceanu, Georgian Honciu, Alin Cârstocea, Valentin Munteanu, Răzvan Matiş, Alin Manea, Cătălin Ţâră.

Pe parcursul reprizei secunde au mai evoluat: Albert Popa – Dragoş Lazăr, Denis Guţă, Ariel Lopez, Pablo Gaitan, Dinko Trebotic, Alexandru Munteanu, Cristian Ciobanu, Dorin Burlacu, Andrei Banyoi, Andrei Blejdea, Sabin Lucea.

Rămâne de văzut dacă acest test a fost destul de concludent pentru antrenorul Cristi Pustai, care ar fi vrut ca până vineri, când echipa va pleca în stagiul de pregătire de la Poiana Braşov, lotul pentru noul sezon să fie definitivat. Alte patru partide amicale şi-au programat buzoienii pe durata cantonamentului montan, cu adversare din sau aflate şi ele în această perioadă în zonă. Astfel, Gloria va mai juca cu  Oţelul Galaţi (13 iulie), Olimpic Zărneşti (14 iulie), Progresul Spartac Bucureşti (16 iulie) şi Metaloglobus Bucureşti (19 iulie).