FOTO / Calificarea se decide în retur. Gloria, remiză albă cu UTA

Gloria și UTA Arad au remizat, scor 0-0, în Crâng, în manșa tur a barajului de promovare, respectiv de menținere în prima ligă. Meciul a fost unul echilibrat, cu un plus pentru Buzău în prima repriză, interval în care au fost consemnate și cele mai mari ocazii de gol

Boiciuc a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 14, după ce a ajuns înaintea portarului la minge, dar a trimis, din poziție excelentă, pe lângă bară. Tot moldoveanul a ridicat tribunele în picioare, după ce a înscris, dar, din păcate, golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Gloria putea da lovitura în minutul 30, dar șutul aceluiași Boiciuc a lovit transversala.

În repriza secundă oaspeții au fost în control, și pe fondul oboselii instalate în rândul celor de la Gloria. Dominarea arădenilor a fost totuși sterilă, fără oportunități mari de gol.

S-a încheiat 0 la 0, un rezultat care menține Buzăul în cărți, însă returul se va disputa pe un stadion arhiplin. Manșa a doua a luptei dintre UTA și Gloria este programată duminică.