joi, 24 septembrie 2020

FOTBAL JUDEŢEAN/PLAY-OFF TISĂU-BUDA: 2-3 VICTORIA lui Niţă

VICTORIA Buda speră în continuare la o calificare la barajul de promovare în Liga a III–a, după ce miercuri a câştigat cu 3-2 meciul din deplasare cu VIITORUL Tisău. Dornică să spargă gheaţa în acest TURNEU PLAY-OFF, echipa gazdă a început partida în forţă, iar la prima acţiune de atac periculoasă a izbutit să deschidă scorul graţie golului marcat de Călin (’9) care a taxat o gafă a fundaşilor şi a portarului.

VICTORIA Buda speră în continuare la o calificare la barajul de promovare în Liga a III–a, după ce miercuri a câştigat cu 3-2 meciul din deplasare cu VIITORUL Tisău. Dornică să spargă gheaţa în acest TURNEU PLAY-OFF, echipa gazdă a început partida în forţă, iar la prima acţiune de atac periculoasă a izbutit să deschidă scorul graţie golului marcat de Călin (’9) care a taxat o gafă a fundaşilor şi a portarului. Râmnicenii au încercat să restabilească egalitatea, dar au ratat din situaţii favorabile, astfel că finalul mitanului întâi a găsit VIITORUL în avantaj. Unul care avea să se dubleze la câteva minute de la reluare. În urma unui contraatac, apărarea VICTORIEI a fost prinsă pe picior greşit, iar Ranete (’55), scăpat singur cu portarul, a înscris pe lângă acesta. Se părea că visul formaţiei din Tisău de a rămâne în cursa pentru baraj va deveni realitate. Numai că jucătorii VIITORULUI au uitat că 2-0 este cel mai periculos scor. Formaţia râmniceană a redus din diferenţă prin Niţă (’60), care l-a învins pe portar cu un şut din întoarcere. Zece minute mai târziu, acelaşi jucător a marcat din nou din apropiere profitând de o greşeală în lanţ a apărării. Puţin mai târziu, Niţă (’77) a finalizat o altă acţiune ofensivă, cu un şut din şase metri, reuşind astfel hatt-trickul şi totodată să întoarcă rezultatul partidei.

După aceea, nu s-a mai întâmplat nimic notabil şi astfel oaspeţii au obţinut prima victorie în PLAY-OFF.