joi, 21 ianuarie 2021

Final cu gust amar: HC BUZĂU – DOBROGEA SUD CONSTANŢA 23-27 (9-13)

Ratări peste ratări, inclusiv aruncări de la 7 metri irosite şi, peste toate, deja amintitele absenţe din lot au cântărit decisiv, iar HC Buzău nu a putut evita înfrângerea nici în partida cu Dobrogea Sud Constanţa, programată miercuri, la Sf. Gheorghe, în ultima etapă a turului Ligii Naţionale. În mare, diferenţa s-a făcut în prima repriză, cu numeroase ratări, care au permis Constanţei să se distanţeze, treptat, pe tabelă, patru goluri fiind şi diferenţa maximă, înregistrată, de altfel, şi la finalul primelor 30 de minute: 9-13. Buzăul a sperat la o minune după pauză, dar, din păcate, nu a avut argumente. Încercările lui Broască, Bejinariu şi Mironescu de a ţine lucrurile cât de cât sub control au fost sortite eşecului, iar Constanţa s-a desprins, decisiv. Milosevic şi Vujadinovic şi-au împărţit reuşitele buzoiene din ultimele zece minute, dar nu a mai fost nimic de făcut. S-a terminat 27-23 pentru Constanţa, iar HC Buzău poate pierde acum locul de play-off dacă partida dintre CSM Făgăraş şi CSM Focşani, ambele aflate la două puncte în spatele buzoienilor, va avea o învingătoare.

-marcatori HC Buzău: Vuk Milosevic – 6 goluri, Predrag Vujadinovic (5), George Roşca (3), Liviu Mironescu (3), Ionuţ Broască (2). Admir Pelidija (2), Andrei Bejinariu (2), Shahoo Nosrati (1).