Eşec previzibil pentru handbalişti

• CSM Focşani – HC Buzău 25-21 (14-11)

Nicio surpriză în privinţa învingătoarei în primul meci al sezonului al handbaliştilor de la HC Buzău. La Focşani, prima partidă a stagiunii, a doua a returului Ligii Naţionale, echipa buzoiană a cedat din nou în faţa CSM-ului din localitate.

Vrâncenii au condus din primul şi până în ultimul minut, oaspeţii reuşind cel mai mult să restabilească egalitatea în unele momente ale jocului. Pe final, totuşi, elevii lui Eliodor Voica ar fi putut obţine mai mult de la această partidă.Buzoienii s-au apropiat la 21-23 în minutul 57, înscriind de trei ori la rând, au avut atacul, dar au pierdut mingea. Focşaniul s-a desprins la 24-21, Buzăul a rispit din nou atacul, iar Miroiu, căpitanul focşănenilor, a închis tabela cu un gol înscris în ultima secundă. S-a terminat 25-21, iar HC Buzău, neluând în calcul meciul de aseară, de la Sala Sporturilor, cu CSM Bacău, se menţine pe penultimul loc, la egalitate de puncte, 7, cu ultima clasată, CSM Reşiţa, autoarea unei surprinzătoare victorii pe terenul Bacăului.

Joi, în următoarea etapă, HC Buzău o va întâlni în deplasare pe CSM Vaslui.

Marcatori HC Buzău: Florin Chircă – 4 goluri, Shahoo Nosrati, Zamfir Dumitrana şi Fabacary Dieme – câte 3 goluri, Alin Şania – 2 goluri, Liviu Mironescu – 2, Alexandru Tălmaciu, George Roşca, Petru Stroe şi  Marius Anton – câte 1 gol