Emoţii mari cu ultima clasată: HC BUZĂU – CSM BOTOŞANI 26-26 (14-15)

HC Buzău s-a ales doar cu un punct în urma duelului cu ultima clasată, CSM Botoşani, în primul meci al etapei a 12-a Ligii Naţionale, disputat vineri dimineaţă în Sala Polivalentă din Capitală. Fără niciun punct în 11 etape, nou-promovata din Botoşani a chinuit serios echipa buzoiană în prima repriză, pe care au condus-o şi cu un avans de trei goluri! Abia spre final, Buzăul a revenit mai consistent în joc, dar avantajul a fost tot de partea moldovenilor după primele 30 de minute: 15-14. Şi partea secundă a fost tot o cursă de urmărire a buzoienilor, care, totuşi, au preluat conducerea în final, 25-24 (57 – gol Esteki) şi 26-25 (59 – gol Mironescu). Din păcate, Adomnicăi a transformat pentru Botoşani o aruncare de la 7 metri la ultima fază a meciului şi s-a terminat 26-26, rezultat care o păstrează în continuare pe HC Buzău pe locul 8, ultima poziţie care asigură accesul în play-off.

-marcatori HC Buzău: Dumitrana – 8 goluri, Esteki (7), Mironescu (4), Vuk Milosevic (4), Bejinariu (2), Anton (1)

Miercuri, 16 decembrie, în următoarea etapă, a 13-a, HC Buzău o va întâlni pe CSM Reşiţa.

Amănunte pe larg de la această partidă în ediţia print a cotidianului OPINIA de luni, 7 decembrie.