Echipele buzoiene, scorurile etapei a 20-a în Liga a 3-a

• 5-1 Gloria, 6-2 Metalul și 4-1 CSM Rm. Sărat

Etapă perfectă pentru cele trei echipe buzoiene ce activează în seria I a Ligii a 3-a, care au obținut punctaj ma­xim, cu victorii la scor, în afara oricărui dubiu.

Gloria a reușit să înscrie din nou de cinci ori, de data aceasta într-o deplasare foarte dificilă, la Știința Miroslava, ­Me­talul a bifat scorul etapei, pe terenul sintetic, împotriva lui Șomuz Fălticeni, în timp ce pentru CSM Rm. Sărat prima victorie din retur a venit după un categoric 4-1 în fața ultimei clasate, Sănătatea Darabani.

Știința Miroslava – SCM Gloria Buzău 1-5 (1-3)

După ce a făcut scor pe seama Oțelului Galați, în derby-ul care a decis, practic, promovarea în eșalonul secund, Gloria a înscris de cinci ori și în poarta următoarei adversare, Știința Miroslava. Una din cele mai grele deplasări dintre campionat, ieșenii fiind, de ­alt­fel, singurii care au reușit să plece cu puncte de la Buzău, după meciul din tur (3-3). Gloria părea că va avea și de data aceasta viață grea, după ce gazdele au deschis rapid scorul, prin Dodan, în minutul 7.

Fiecare echipă a rămas apoi cu câte un jucător mai puțin pe teren (Danci fiind eliminat din tabăra buzoiană). Andrei Truță a restabilit egalitatea în minutul 21, apoi Mădălin Calu (minutul 32) și Remus Chipirliu (minutul 34) au stabilit scorul pauzei. “Dubla” rapidă a lui Ricardo Mihalache (minutele 60 și 65) a încheiat un nou meci în care Gloria și-a demonstrat supremația absolută în serie.

SCM Gloria Buzău: Gurău – Danci, Catană, Konate, Velisar, Camara, Enescu (Danciu), Calu (Rus), C. Petre (Cazan), Chipirliu, Truță (Mihalache). Antrenor: George Timiș

Metalul Buzău – Șomuz Fălticeni 6-2 (3-1)

Metalul și-a mulțumit pe deplin fanii care i-au fost alături în meciul de sâmbătă după-amiază, de pe terenul sintetic, cărora le-a oferit o victorie foarte importantă, dar și un joc spectaculos, cu multe goluri. Partida a început rău pentru buzoieni, care au fost sancționați cu un penalty în chiar primul minut, transformat de Julie.

Supriza nu a durat decât 5 minute, până la reușita lui Alin Iacob, urmată de un nou gol, marcat de Ionuț Radu (minutul 17) și lucrurile reintrau pe făgașul normal. Iacob a reușit “dubla” până la pauză. La fel de spectaculoasă, cu multe goluri și ocazii a fost și repriza a doua, în care cei doi atacanți au mai marcat fiecare câte un gol, Iacob (min. 49), I. Radu (min. 67), între care și-a făcut loc și reușita lui Cătălin Bardaș (minutul 54). Golul lui Cotoară, din minutul 87, a mai contat doar pentru statistică.

CSM Rm. Sărat – Sănătatea Darabani 4-1 (2-0)

A ieșit, în sfârșit, soarele și pe strada fotbaliștilor de la CSM Rm. Sărat! După tot atâtea înfrângeri în primele patru etape ale returului, elevii lui Marius Tîrîlă s-au putut bucura pentru prima victorie.

Una categorică, obținută împotriva ultimei clasate, Sănătatea Darabani, și care poate însemna un nou început pentru echipa râmniceană, în continuare pe loc retrogradabil. Dorin Burlacu, în minutele 19, din penalty și 55, Valentin Lungoci, minutul 30 și Gabriel Bobe, minutul 67, tot din penalty, au înscris pentru CSM, pentru oaspeți punctând, în prelungiri, Gheorghiciuc.