Diferență prea mare și prea evidentă

SCM Gloria n-a reușit să oprească marșul triumfal din campionat al noii formații din Rm. Vâlcea, care a revenit pe primul loc în Liga Națională după a 13-a victorie din tot atâtea partide. Echipa buzoiană n-a fost însă victimă si­gură în meciul disputat în Sala Sporturilor „Traian” duminică seară, în prima etapă a returului. Fără mai multe jucătoare, dar și fără antre­norul principal Dumitru Muși, împiedicat de o gripă rebelă să fie alături de elevele sale, Gloria s-a prezentat curajos în fața liderei și i-a făcut zile grele în primul sfert de oră al jocului, când a și condus pe tabelă.

Cunoscând, cu siguranță, ce au pățit rivalele lor la titlu de la CSM București în disputa cu buzoiencele, oltencele și-au dat seama că nu este de glumit. Vâlcea a preluat conducerea din a doua jumătate a primei reprize, fără a se des­prinde însă decisiv. Un avantaj realist la pauză, 13-10. Gloria a rămas periculoasă și în debutul părții secunde, cât timp și jocul bielorusei Ilyna a fost la înălțime. Din minutul 40 însă, echilibrul s-a rupt, iar pe teren n-a mai fost decât echipa gazdă, care a făcut spectacol în fața unei săli arhipline, ca în vremurile celebrei Oltchim. Gloria n-a rezistat ritmului impus de vâlcence și s-a resemnat într-un final care i-a adus a doua cea mai severă înfrângere din campionat, 22-29, după cea din tur, de la Buzău, tot în fața oltencencelor (14-24).

Etapa viitoare, echipa buzoiană are pauză și va juca din nou vineri, 15 februarie, în deplasare, cu Măgura Cis­nădie.

Marcatoare: SCM Gloria: Alina Ilie – 6 goluri, Dziana Ilyina – 6 goluri, Ana Maria Simion, Alexandra Subțirică, Yulia Khavronina și Marija Gedroit – câte 2 goluri, Carmen Stoleru și Laura Leahu – câte 1 gol