Deznodământ previzibil la rugby

• SCM Gloria Buzău – Steaua Bucureşti 19-45 (7-24)

Meciurile împotriva Stelei rămân adevărate coşmaruri pentru Gloria, fie că ele se dispută în campionat, fie în Cupa României, cum este cazul în acest sezon. În debutul returului SuperLigii de rugby, în Parcul Tineretului, echipa buzoiană i-a întâlnit din nou pe “militari”, iar deznodământul nu a putut fi evitat.

Împotriva unei formaţii ce ocupă locul secund şi cu speranţe la titlu, rugbiştii lui Costică Merşoiu şi Mugur Preda au avut prea puţine variante la dispoziţie. De altfel, meciul a fost decis încă din prima repriză, pe care steliştii au încheiat-o în avantaj categoric, 24-7. Gloria a arătat mult mai bine la reluarea partidei, când şi punctele au început să se adune în dreptul ei. Din păcate, nici Steaua n-a stat degeaba şi a fructificat majoritatea atacurilor în terenul de ţintă advers. Scorul final a fost grăitor, 45-19, Steaua plecând din Parcul Tineretului şi cu punctul bonus ofensiv. Pentru Gloria, a fost ultima partidă în campionat din acest an.

Etapa viitoare, rugbiştii buzoieni vor avea pauză şi vor juca din nou în SuperLigă abia în primăvara anului viitor. În schimb, Gloria va rămâne angrenată în Cupa României unde, ironia sorţii, va juca următoarea partidă din Grupa B a competiţiei tot împotriva… Stelei, sâmbătă, 2 noiembrie, în Parcul Tineretului.