Deja vu cu arbitri. Repriză secundă de coșmar pentru handbaliștii buzoieni în al doilea meci al turneului de la Sf. Gheorghe

• HC Buzău – Minaur Baia Mare 23-25 (11-8)

Eșec pentru HC Buzău în meciul disputat miercuri, în cadrul etapei a 2-a a Ligii Naționale, în turneul de sală de la Sf. Gheorghe.

După debutul cu dreptul de marți, în fața Dunării Călărași, băieții lui Pero Milosevic au întâlnit-o miercuri pe Minaur Baia Mare, cel mai tare adversar din cele trei din turneu. Startul a fost fulminant, Renaud-David, Mironescu, Dumitrana, Nosrati și Esteki asigurând buzoienilor un avantaj constant de 4-5 goluri, cu un maxim de 6 în minutul 27 (10-4).

Băimărenii au revenit în forță până la pauză și au reușit să se apropie la 3 goluri, 11-8. După pauză, Buzăul începe să trăiască aceeași senzație de deja-vu din ultimele meciuri dinaintea întreruperii campionatului. Cuplul de arbitri Constantin – Gal a format un baraj de netrecut în fața buzoienilor, iar deciziile lor (faulturi, pași, aruncări de la 7 metri neacordate etc) i-au împins de la spate pe băimăreni, care au trecut în avantaj din minutul 39 (14-13), pe care nu l-au mai lăsat până la final.

Stopați în continuare de arbitri, cursa de revenire a buzoienilor nu a avut un final fericit, doar două egalări intermediare, la 21 și la 22, apoi finalul, cu Minaur gestionând bine ultimele secvențe, pentru o victorie cu 25-23.

HC Buzău este hotărâtă să întocmească un raport suplimentar pe marginea prestației arbitrajului. „Păcat de băieți, au jucat senzațional. E incredibil ce am putut păți!”, s-au plâns buzoienii după înfrângerea cu Baia Mare.

Marcatori HC Buzău: Zamfir Dumitrana (7), Leo Renaud-David (5), Liviu Mironescu (5), Allahkaram Esteki (2), Shahoo Nosrati, Mohsen Babasafari, Călin Hossu, Vuk Milosevic

Final cu Poli Timișoara, joi, de la 15.40

HC Buzău își va încheia evoluțiile din primul turneu de sală al Ligii Naționale, ediția 2020-2021, cu o partidă împotriva Politehnicii Timișoara, programată joi, de la ora 15.40, în Sala Polivalentă din Sf. Gheorghe. Duelul va avea o însemnătate aparte pentru antrenorul Pero Milosevic, care a venit în vară la Buzău chiar de la echipa bănățeană, pe care a părăsit-o după aproape șase ani, dar și pentru fiul său, Vuk Milosevic, și pentru portarul Mohsen Babasafari, transferați tot de la Timișoara.

Liga Națională, Etapa a 3-a, 16 septembrie:

Sala Polivalentă Sf. Gheorghe:

• ora 10.15: CSM Făgăraș – Potaissa Turda
  • ora 13.00: Dinamo București – CSU Suceava
  • ora 15.40: HC Buzău – Politehnica Timișoara
  • ora 18.25: Steaua București – CSM Vaslui (TVR 1)

Sala Kati Szabo Sf. Gheorghe:

• ora 11.15: Dunărea Călărași – CSM Botoșani
  • ora 14.00: Dobrogea Sud Constanța – CSM Reșița
  • ora 17.00: CSM București – CSM Focșani (TVR 2)
  • ora 19.45: Minaur Baia Mare – CSM Bacău

Marți seară, în ultimele trei meciuri din prima zi a turneului:

Politehnica Timișoara – Potaissa Turda 24-28

CSM Făgăraș – Dinamo București 25-29

CSM București – CSM Botoșani 34-22

Miercuri, în primele meciuri disputate până la închiderea ediției, s-au înre­gistrat următoarele rezultate:

CSM Bacău – Dunărea Călărași 32-26

CSM Botoșani – Dobrogea Sud Constanța 17-30

CSM Vaslui – Politehnica Timișoara 22-33

HC Buzău – Minaur Baia Mare 23-25

CSU Suceava – CSM Făgăraș 24-27