Debut ratat în Cupa României la rugby

• Steaua București – SCM Gloria Buzău 38-17 (14-10)

Gloria a pășit cu stângul în noul sezon la rugby, părăsind terenul învinsă în primul meci din Cupa României, competiție care a deschis stagiunea internă. E adevărat, elevii lui Costică Merșoiu au întâlnit și un adversar de calibru, Steaua București, iar partida a avut loc în Ghencea.

Totuși, echipa buzoiană a reușit o primă repriză foarte bună, în care i-a pus în dificultate pe steliști, dovadă și scorul strâns de la pauză, 14-10. În partea a doua, Gloria n-a mai putut ține însă pasul cu formația gazdă, care s-a distanțat pe tabelă, iar în final a obținut o victorie cu punct bonus ofensiv, 38-17.

Punctele Gloriei au fost reușite de Darchia Tsotne și Clifferd Jacobs, câte un eseu, în timp ce uvertura Wilfred Bowers a concretizat două transformări și o lovitură de pedeapsă. Sâmbătă, de la ora 11,00, pe stadionul din Parcul Tineretului, rugbiștii Gloriei o vor înfrunta pe Dinamo București.