Cursă fantastică şi în finala de la 200 de metri! Din nou personal best pentru Marina Baboi!

Marina Baboi a încheiat în stil de mare campioană participarea la Campionatele Europene U23 de atletism de la Tallinn! Iar istoria a fost rescrisă: trei curse încheiate cu Personal Best în două zile!

Sâmbătă seară, în finala probei de 200 de metri, Marina a reuşit din nou – pentru a treia oară la competiţia din Estonia, să-şi îmbunătăţească cea mai bună performanţă din carieră pe această distanţă.

După 23.61 s în calificări şi 23.49 s în semifinale, Marina a alergat 23.48 s în finala pe care a încheiat-o a şaptea, medaliile fiind obţinute de sportive care au scos timpi sub 23 de secunde: Dalia Kaddari (Italia) – 22.64, Sophia Junk (Germania) – 22.87 şi Gemima Joseph (Franţa) – 22.97.