Cupa României, alternativă pentru Europa

• SCM Gloria Buzău – Minaur Baia Mare, astăzi, de la ora 18.00

Rivale în campionat, unde sunt vecine în fruntea clasamentului, locurile 4, respectiv 3, Gloria Buzău şi Minaur Baia Mare se întâlnesc în această seară, la Sala Sporturilor, şi în Cupa României.

Disputa lor face parte din faza sferturilor de finală, ultima etapă înaintea Final Fourului şi, în caz de calificare, pentru ambele reprezintă o şansă în plus la prezenţa în cupele europene, obiectiv pe care atât buzoiencele, cât şi maramureşencele, îl pot îndeplini şi prin intermediul clasării din campionat. Şi pentru Gloria, şi pentru Minaur, atingerea sferturilor de finală a fost o misiune extrem de simplă. Elevele lui Ovidiu Mihăilă şi Romeo Ilie au trecut la pas de divizionarele secunde Spartac Bucureşti (48-15, în “16”-imi) şi Ştiinţa Bucureşti (33-26, în optimi), în timp ce oaspetele de astăzi au învins în 16-imi divizionara secundă Crişul Chişineu-Criş (38-27) şi prim divizionara CSM Slatina (29-20).

În precedentul joc direct, în turul campionatului, tot la Sala Sporturilor, a fost o victorie categorică a Buzăului, 29-23. Partida de astăzi se dispută într-o singură manşă, eliminatorie, iar în caz de egalitate se va trece direct, pentru departajare, la aruncările de la 7 metri.

Meciul se va disputa fără spectatori, informează SCM Gloria, care precisează că suporterii care şi-au cumpărat deja bilete îşi vor putea recupera banii.