Victorie scăpată printre degete

• CSM Reșița – HC Buzău 23-23 (12-7)

Debutul în noua ediție de campionat a Ligii Zimbrilor a fost unul pe care HC Buzău nu-l va uita prea curând. În runda inaugurală a noului sezon, handbaliștii buzoieni au întâlnit în deplasare nou promovata CSM Reșița, iar meciul a fost unul cu o desfășurare dramatică. Deși au început mai bine partida și s-au aflat în avantaj, buzoienii au cedat rapid inițiativa, iar reșițenii au părut că sunt singuri pe teren, conducând cu 8-3, 10-4 și 12-6 în prima repriză, diferențe greu de închipuit înaintea jocului.

La pauză, bănățenii au avut un avantaj de cinci goluri, 12-7, însă s-au văzut egalați de elevii lui Eliodor Voica la 12, în minutul 38.

S-a mers cap la cap până în minutul 50, oaspeții s-au desprins apoi la 21-19 și 23-21 și a venit rândul gazdelor să revină. }iu și Vulpe au înscris pentru Reșița pe final, ultimul gol venind chiar în ultima secundă! Cei mai buni jucători de la HC Buzău au fost interii  Alin Șania și Shaho Nosrati, care au marcat fiecare câte 9 goluri, în total 18 din totalul de 23! Joi, la Sala Sporturilor, în primul meci de pe teren propriu din noul campionat, HC Buzău o va întâlni pe CSM Focșani.

Marcatori HC Buzău: Shaho Nosrati – 9 goluri, Alin Șania – 9 goluri, Florin Bejinariu – 2 goluri, Liviu Mironescu, Marius Anton și Alexandru Ionescu – câte 1 gol.