Cristi Pustai: ,,De fosta mea echipă a rămas doar numele”. Ce preferință are antrenorul Buzăului pentru sferturile de finală

FC Buzău a fost prota­gonista unei calificări lejere în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a trecut, în Crâng, de colega de eșalon Dunărea Călărași, scor 3-0, adică exact același rezultat ca în meciul din campionat, disputat însă în deplasare. Au fost numai trei goluri, dar diferența putea fi mult mai mare, pe măsura celor 13 locuri care despart cele două echipe în clasamentul la zi al Ligii a 2-a.

La finalul partidei, antrenorul Buzău­lui, Cristi Pustai, cel care a condus Dunărea sezonul trecut și cu care a ajuns la barajul de promovare în Liga 1, pierdut în fața lui FC Voluntari, nu s-a arătat surprins de asemenea diferență de valoare, admițând că nu-și mai recunoaște fosta formație: ,,De fosta echipă mai e doar numele. Jucători rămași sunt doar doi-trei pe care i-am avut. E destul de tristă imaginea dacă Sălceanu este căpitan de echipă”.

Pustai a anunțat că nu are o preferință anume în privința adversarului din sferturi, singurul lucru pe care și l-ar dori pentru această fază avansată a competiției fiind ca meciul să se joace la Buzău, chiar dacă asta ar însemna ca echipa din Crâng să nu poată întâlni cel mai accesibil adversar rămas în cursă, divizionara a treia CSO Filiași. ,,Să-i vedem pe toți și pe urmă ce-o fi, o fi! Important e să jucăm la Buzău. Am avut un parcurs bun în Cupă, am reușit și astăzi (n.r. joia trecut) să ne calificăm fără emoții. Acesta e lucrul cel mai important”, a spus Mister, care a vorbit, pentru Digi Sport, și despre ce planuri are cu FC Buzău în ultimele cinci meciuri rămase de disputat în 2021 în Liga a 2-a: ,,E foarte important în campionat să păstrăm rezultatele bune, pentru că se apropie, să zicem, un prim sfârșit de sezon regulat, că e pauza din decembrie, și să ne ducem spre 30 de puncte cumva la acea pauză, adică spre 30 înseamnă și 28, și 29. Cam asta ne-ar mulțumi, pentru că la anul, în cele trei meciuri rămase, avem adversari pu­ternici, Astra, Petrolul, Chiajna. Deci ar fi foarte bine dacă am reuși să luăm o opțiune importantă până la sfârșitul acestei părți de sezon, deci până în decembrie, după meciul cu Stea­ua.”

Multe echipe-surpriză în sferturi

O echipă din Liga a 3-a, ACSO Filiași, două din Liga a 2-a, FC Buzău și Politehnica Timișoara, și cinci din Liga 1 – FC Voluntari, CSU Craiova, Chindia Târgoviște, Sepsi Sf. Gheorghe și FC Argeș, s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României, meciuri programate în perioada 30 noiembrie – 2 decembrie. Pentru această fază a competiției echipele nu vor mai fi împărțite în urne valorice. Tragerea la sorți va fi organizată zilele următoare la Casa Fotbalului.