Fără categorie

Coşmar cu repetiţie: CSM BUCUREŞTI – GLORIA BUZĂU 32-20 (19-6)

Start complet ratat pentru Gloria în noua ediţie a Ligii Naţionale de handbal feminin. Miercuri seară, în Sala „Olimpia” din Ploieşti, în prima etapă a noii stagiunii, condensată într-un turneu de sală, handbalistele buzoience au întâlnit-o pe CSM Bucureşti, la o lună şi jumătate de la confrunatarea din Final Four-ul României, încheiat atât de rău pentru elevele lui Ovidiu Mihăilă, învinse atunci la o diferenţă de 14 goluri, 16-30. Nimic nu s-a schimbat însă, între timp, iar Gloria a arătat lamentabil şi în meciul de campionat de miercuri seară. Practic, nimic nu a funcţionat în jocul buzoiencelor, iar prima repriză, în care nu au reuşit să marcheze decât 6 goluri (!) a fost una realmente de coşmar. Cu o poartă impenetrabilă asigurată de Grubisic şi cu Omoregie, Pintea şi Dembele făcând ravagii printr-o apărare ca şi inexistentă, formaţia bucureşteană şi-a asigurat la pauză o diferenţă incredibilă la acest nivel, 19-6! Gloria a început mai bine partea secundă, dar şi Adi Vasile, tehnicianul CSM-ului, a schimbat foarte mult echipa. Chiar şi cu o, să-i spunem, garnitură secundă, bucureştencele au continuat să facă legea. Diferenţa s-a făcut mai ales la poartă, unde Iordache şi Polocoşer au fost simple jaloane, în timp ce Denisa Dedu, cea care i-a luat locul lui Grubisic în repriza a doua, a fost, şi ea, la înălţime. S-a terminat 32-20, un nou eşec dur al Gloriei, iar singura scuză poate fi şi valoarea adversarei, inabordabilă în acest moment pentru echipa buzoiană. Să vedem cum vor fi jocurile următoare.

-marcatoare Gloria: Iuganu – 5 goluri, Livrinikj (4), Petruş (3), Subţirică (2), Shteriova, Ujkic, Stoleru, Munteanu, Moldovan, Janusevic – câte 1 gol