Clinică de fertilizare in vitro la Buzău

Embryos, clinică de fertilizare in vitro (FIV), va deschide în octombrie prima sa clinică satelit în municipiul Buzău, iar la nivel internațional a încheiat un acord definitiv pentru achiziția Adella Clinic, una dintre cele mai apreciate clinici de fertilizare in vitro din Bulgaria, situată în Sofia, arată un comunicat de presă al clinicii.
Integral Capital Group, lider în investițiile de tip private equity la nivel pan-regional, a achiziționat pachetul majoritar de acțiuni al Embryos în februarie. După consolidarea operațiunilor din București și extinderea atât a echipei medicale, cât și a celei de management, Embryos anunță acum primul val de expansiune strategică.
În România, după parteneriatul pus la punct la Târgoviște, Embryos va deschide în octombrie prima sa clinică satelit în municipiul Buzău, iar la nivel internațional a încheiat un acord definitiv pentru achiziția Adella Clinic, una dintre cele mai apreciate clinici de fertilizare in vitro din Bulgaria, situată în Sofia.
Prin aceste inițiative, Embryos face primii pași către obiectivul său de a se transforma dintr-un actor local într-un lider regional în domeniul serviciilor de reproducere umană asistată, prin extinderea atât pe piața națională, cât și pe cea regională, arată compania.
Embryos este una dintre puținele afaceri românești din domeniul sănătății și prima clinică privată de fertilizare in vitro din România care se extinde dincolo de granițe. În același timp, se pregătește lansarea unei a doua clinici-satelit într-un alt oraș din România, la începutul anului 2026.
Prin aceste investiții, Integral Capital Group și Embryos se poziționează ca lideri și întâmpină cererea tot mai mare de servicii de sănătate reproductivă, oferind soluții avansate și accesibile pentru provocările legate de fertilitate în întreaga regiune, potrivit comunicatului. „Aceste investiții marchează un moment semnificativ atât în parcursul Embryos, cât și în angajamentul pe termen lung al Integral față de piața românească. Suntem mândri să anunțăm că valorile și standardele înalte ale Embryos nu mai sunt limitate doar la București, ci se extind acum în întreaga Europă de Sud-Est”, spune Evtim Chesnovski, partener integral Capital Group.
Faptul că natalitatea în România se află în scădere dramatică nu mai este de mult un secret. Dr. Ionela Anghelescu, Dr. Andreea Velişcu şi Dr. Tarig Massawi, trei medici cu experienţă în ginecologie şi fertilizare in vitro, au identificat însă în această problemă o nişă de business, echivalentă cu găsirea de soluţii pentru acele cupluri care îşi doresc copii, dar se confruntă cu infertilitatea, deseori din cauza goanei continue din mediul corporate. În doar trei ani, clinica Embryos a înregistrat o creştere constantă, contribuind la naşterea a peste 800 de copii prin tehnici FIV şi atingând o cifră de afaceri de 6,5 milioane de euro în 2023.




