Cinci din cinci în meciurile amicale

• Gloria Buzău – Foresta Suceava 2-1 (1-1)

Gloria a rămas cu procentaj maxim în meciurile amicale și după cel de-al cincilea test al iernii. Sâmbătă, în prima apariție din această serie pe stadionul din Crâng, echipa buzoiană a întâlnit-o pe Foresta Suceava, ocupanta locului 2 în Seria I a Ligii a 3-a. Cu două săptămâni înaintea reluării campionatului, antrenorul Ilie Stan și-a urmărit jucătorii la lucru împotriva unei echipe bune a celui de-al treilea eșalon, care a pus gazdelor ­pro­bleme serioase. De altfel, Foresta a marcat prima în Crâng, cu o execuție care l-a lăsat fără replică pe Stoian (37). Gloria a reușit însă să restabilească egalitatea până la pauză, după reușita moldoveanului Maxim Iurcu (41), cu un șut la fel de spectaculos, din afara careului. Golul victoriei a venit cu cinci minute înainte de final și i-a aparținut noului venit Cristian Poștoarcă.

Gloria Buzău: R. Stoian – Sg. Pîrvulescu, Ghinga, Perju, C. Toma – Balgiu, Pațurcă, Cr. Ciobanu, Andronic, Nedelea, Iurcu. Au mai evoluat: R. Șerban – Vîrtej, Poștoarcă, Socol, ­C-tin. Stoica, Chică-Roșă, Iul. Roșu. Antrenor: Ilie Stan

În precedentele patru meciuri amicale ale iernii, Gloria a trecut cu 3-1 de CSM Rm. Sărat, cu 1-0 de Oțelul Galați, cu 6-0 de Astra 2 Giurgiu și cu 2-1 de Dacia Brăila. Până la reluarea Ligii a 2-a, fotbaliștii buzoieni mai au de jucat alte două amicale, miercuri, în deplasare, cu CS Afumați și vineri, tot în deplasare, în Ghencea, cu Steaua București.