Carne de tun! SCM Rm. Vâlcea – Gloria Buzău 34-23 (15-11)

Înfrângere usturătoare pentru Gloria, joi seară, în primul meci al turneului Ligii Naționale de handbal feminin de la Rm. Vâlcea, contând pentru etapa a 22-a. Echipa buzoiană a pierdut la scor, 23-34, partida susținută împotriva gazdelor, SCM Rm. Vâlcea, după o evoluție în care nimic nu a funcționat în jocul fetelor lui Ovidiu Mihăilă.

Dacă prima repriză a fost ceva mai echilibrată, partea secundă a fost de coșmar pentru buzoience, când Vâlcea a condus spre final chiar și cu 13 goluri. Vestea bună a zilei este că, într-o altă partidă, Măgura Cisnădie a pierdut, oarecum surprinzător, în fața celor de la CSM Slatina și a rămas cu un avans de doar două puncte față de echipa buzoiană.

Vineri este pauză în turneul de la Rm. Vâlcea. Gloria va mai juca sâmbătă, cu Activ Ploiești și a doua zi, cu CSM Galați.