Campioana jumulită rău la Sala Sporturilor!

Gloria Buzău – Rapid Bucureşti 36-29 (18-14)

Nu Rapidul, ci Gloria a arătat ca o campioană adevărată în partida disputată miercuri seară, la Sala Sporturilor, în a doua etapă a Ligii Naţionale. Fetele lui Adrian Chiruţ au reuşit o evoluţie senzaţională şi au îngenuncheat o formaţie incapabilă să găsească antidotul la ceea ce a oferit Gloria, având de partea ei şi o atmosferă fabuloasă, cum rar s-a văzut în ultimul timp la Sala Sporturilor!

Rapid, una dintre echipele care ne va reprezenta, în curând, în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, a arătat, la Buzău, poate cea mai rea variantă, fără soluţii în atac şi cu o apărare vraişte, străpunsă mai de fiecare dată de gurile de foc ale buzoiencelor. De altfel, doar câteva minute din prima jumătate a primei reprize Rapid a fost în joc, după care filmul s-a rupt, iar gazdele au trimis campioanei lovitură după lovitură. Spre final, diferenţele au fost mari, şi de opt sau nouă goluri în favoarea buzoiencelor, care au pus capăt meciului cu o victorie splendidă, 36-29!