Calcule respectate. Provizoriu, pe locul 4

Gloria a urcat, provizoriu, pe locul 4 în Liga Naţională, cel puţin până la meciul de duminică după-amiază, dintre Măgura Cisnădie şi CSM Slatina, în urma victoriei obţinută sâmbătă, la Sala Sporturilor, cu HC Zalău.

Ca de obicei, şi de această dată confruntarea împotriva grupării ardelene a întrebuinţat serios echipa buzoiană. Echilibrul a fost nota dominantă a primei reprize, încheiată, de altfel, la egalitate, 12-12. Acelaşi scenariu s-a păstrat şi în prima parte din actul secund. Valoarea şi experienţa au făcut diferenţa însă în favoarea Gloriei spre final, când fetele lui Adrian Chiruţ au reuşit să se desprindă decisiv în ultimele cinci minute şi să obţină victoria: 27-24, scor final.

Joi, 26 mai, în următoarea etapă a Ligii Naţionale, penultima, Gloria va juca în deplasare cu Minaur Baia Mare.